ویروس جدیدی در برزیل کشف شد

به گزارش تفطن، دانشمندان ویروس مبهمی را شناسایی نموده اند که به نظر میرسد ژنوم آن کاملا جدید باشد. جمعیتی از ژن های ناآشنا که هرگز تا به حال در تحقیقات در خصوص ویروس ها به ثبت نرسیده اند.

ویروس جدیدی در برزیل کشف شد

با تور برزیل از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

Yaravirus که به دلیل Yara (ملکه آب در اساطیر برزیلی) نامگذاری شده اولین بار در یک دریاچه مصنوعی در شهر Belo Horizonte در برزیل کشف شد. در حالی که ممکن است این ویروس هیچگونه خطر جدی به همراه نداشته باشد، مرموز و ناشناخته است.

دو سال پیش دو دانشمند Bernard La scola و Jonatas S. Abrahao به کشف یک ویروس جدید ساکن در آب به نام Tupanvirus یاری کردند که در دسته بندی ویروس های غولپیکر قرار می گیرد. این ویروس ها به دلیل داشتن کپسیدهای عظیم (پوسته پروتئینی که ویروس را احاطه و محافظت میکند) به این نام مشهور شده اند. این ویروس ها که به تازگی کشف شده اند تنها به دلیل اندازه بزرگشان مورد توجه نیستند ، بلکه ژن های پیچیده تری را به همراه خود دارند که قابلیت سنتز پروتئین را به آنها می دهد.

پیش از این کشف، تصور می شد که ویروس ها نمی توانند کاری انجام دهند و فقط قابلیت آلوده کردن بدن میزبان را دارند. اما اکنون معین شده که ویروس ها از آنچه که تصور می شد پیچیده تر هستند.

این ویروس تازه کشف شده (Yaravirus) به دلیل ابعاد کوچکش نمی تواند در دسته ویروس های غول پیکر قرار گیرد اما از لحاظ خاص و یگانه بودن ژن ها بسیار مورد توجه است.

نویسندگان مقاله می گویند: بسیاری از ویروس های شناخته شده ویژگی های مشترکی دارند که در نهایت باعث طبقه بندی شدن آن ها می گردد. اما Yaravirus به دلیل حمل ژن هایی که تا به حال توصیف و مشاهده نشده اند اجازه دسته بندی آن را نمی دهد. حدود 90 درصد این ژن ها قبلا شناخته نشده بودند و به ژن های یتیم معروف شده اند. تنها 6 ژن یافته شده که به ژنوم ویروس ها در بایگانی داده ها شباهت دوری دارد و از بقیه این ژنها هیچ اطلاعاتی وجود ندارد.

دانشمندان می گویند ممکن است Yaravirus از اولین گونه ویروس ها یا نوع دوری از ویروس های غول پیکر بوده باشد که به این شکل درآمده. با این حال تحقیقات بسیار زیادی احتیاج است تا اطلاعات بیشتری در خصوص این ویروس ناشناخته و جدید حاصل گردد.

sciencealert.com

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1088

به "ویروس جدیدی در برزیل کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس جدیدی در برزیل کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید