پوتین: کاری را به کشورها دیکته نمی کنیم

به گزارش تفطن، ایسنا نوشت:رئیس جمهوری روسیه امروز (چهارشنبه) گفت، کشورش هرگز به دیگر کشورها کاری را دیکته نمی کند و آماده همکاری برای حل مسائل جهانی و منطقه ای بر اساس یک فرایند برابر از طریق روش های سیاسی و دیپلماتیک است.

پوتین: کاری را به کشورها دیکته نمی کنیم

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جمع حاضران در نهمین کنفرانس امنیت بین الملل مسکو گفت: ما هرگز بر دیگر کشورها کاری را دیکته نخواهیم کرد. ما آماده شرکت در حل مسائل جهانی و منطقه ای و استفاده از روش های دیپلماتیک و سیاسی هستیم و می خواهیم همکاری سازنده را با تمامی کشورها بسط دهیم.

رئیس جمهوری روسیه همچنین گفت، تلاطم فرآیندهای ژئوپلیتیک با وجود برخی سیگنال های مثبت، فرسایش حقوق بین الملل و همچنین تلاش برای دنبال کردن دستور کار با استفاده از زور، همچنان در حال افزایش است.

وی ادامه داد: متاسفانه، این تلاطم در زمینه فرایندهای ژئوپلیتیکی همچنان رو به افزایش است. کنفرانس امنیت بین الملل مسکو بر مسائل بسیار مهم در زمینه دستورکار سیاسی و نظامی مدرن تمرکز دارد. تقویت امنیت جهانی و توسعه پایدار جوامع ما به حل این مسائل بر اساس یک روش موثر برای واکنش مشترک در ارتباط با چالش های مورد نظر بستگی دارد.

رئیس جمهوری روسیه در ادامه صحبت هایش به خطرات پایدار مربوط به توسعه سلاح های کشتار جمعی، تروریسم بین المللی، درگیری های مسلحانه منطقه ای و جرم برون مرزی اشاره کرد و گفت: درگیری های منطقه ای، خطرات توسعه تسلیحات کشتار جمعی، فعالیت های گروه های مجرم برون مرزی، قاچاق مواد مخدر و جرایم سایبری همگی نگرانی های جدی را به وجود می آورند. از طرفی، تروریسم بین الملل هم یک تهدید ویژه تلقی می شود. تمامی کشورها باید در اقدامی واحد این مسائل را حل کنند.

پوتین همچنین گفت که باور دارد خواسته سیاسی و تمایل برای سازش می تواند به تقویت ثبات استراتژیک منجر شود و اضافه نمود: اخیرا روسیه پیشنهادهایی را برای توسعه یک فرمول نو امنیتی ارائه کرد که شامل حضور همه فاکتورها و عواملی می شود که می تواند بر ثبات استراتژیک تاثیر داشته باشد. ما متقاعد شده ایم که خواسته سیاسی و تمایل برای سازش می تواند یک نتیجه مثبت برجای بگذارد. توافق با آمریکا برای تمدید معاهده نیواستارت تا 2026 یک نمونه بزرگ است.

رئیس جمهوری روسیه همچنین گفت، مسکو نگران حضور زیرساخت های ناتو در نزدیک مرزهایش و همچنین این حقیقت است که این ائتلاف نظامی نسبت به بررسی این پیشنهادها به صورت سازنده با هدف کاهش تنش ها بی اعتنایی کند اما هنوز انتظار می رود که یکسری حس مشترک باعث شود تا این فرایند صورت گیرد.

پوتین ادامه داد، جلوگیری از بروز یک جنگ جهانی نو وظیفه اصلی سازمان ملل است و هرگونه قوانین نو باید زیر نظر این نهاد بین المللی به منظور اجتناب از هرگونه آشوب و اقدامات و رویدادهای غیر منتظره شکل بگیرد.

وی ادامه داد: سازمان ملل از زمان تاسیس، پایه و اساس سیستم روابط بین الملل بوده و هست. وظیفه اصلی این سازمان معتبر و مورد قبول جهانی، جلوگیری از یک درگیری جهانی و یک جنگ نو جهانی است. هر قاعده نوی از بازی باید تحت نظارت سازمان ملل شکل بگیرد چون سایر گزینه ها منجر به هرج و مرج و اقدامات غیرقابل پیش بینی می شود.

پوتین در این کنفرانس گفت: روسیه پتانسیل دفاعی خود را بر اساس اصل کفایت معقول توسعه می دهد و در پی کسب مزیت نظامی یکجانبه نیست و تمام تلاش های مسکو برای کاهش خطرات و حل اختلافات از طریق گفتگو است. ما پتانسیل دفاعی خود را بر اساس اصل درست توسعه می دهیم و برای یک مزیت و تعادل، از افراط در اقدام نظامی پرهیز می کنیم، به ویژه در حوزه حساسی مانند ثبات استراتژیک. اما هرگز هم اجازه نمی دهیم کسی این تعادل را بر هم بزند.

رئیس جمهوری روسیه در ادامه صحبت هایش در کنفرانس امنیت بین الملل مسکو گفت: روسیه هرگز مسئولیتش را برای امنیت کشورهای همسایه و تمایل برای همکاری در کاستن از درگیری های منطقه ای فراموش نخواهد کرد. ما به تعهدات خود در قبال کاهش تنش های منطقه ای و تقویت صلح و ثبات در قاره خود پایبند هستیم. سازش درگیری های منطقه ای که روسیه فعالانه حامی آن است، یک دورنمای مهم برای تضمین امنیت جهانی تلقی می شود.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2056

به "پوتین: کاری را به کشورها دیکته نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین: کاری را به کشورها دیکته نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید