پیشینه شیراز به 6500 سال رسید

به گزارش تفطن، پیشینه شهر شیراز با کاوش‌های باستان‌شناسی که در تپه پوستچی انجام شد، به 6500 سال پیش رسید.

پیشینه شیراز به 6500 سال رسید

علیرضا سرداری اعلام نمود: جستجوهای باستان‌شناسی در تپه پوستچی واقع در جنوب بلوار رحمت شیراز، منجر به کشف و شناسایی آثار و شواهدی از دوره‌های پیش از تاریخ و تاریخی منطقه گردیده است.

به گفته سرداری این محوطه فرهنگی و تاریخی که در حال حاضر در محدوده‌ای به مساحت 12 هکتار در کنار بلوار رحمت قرار گرفته، در واقع وسعتی بیش از این داشته و متأسفانه بر اثر ساخت و سازهای مسکونی در سالهای اخیر، حدود نیمی از آن تخریب و نابود گردیده است.

او با بیان اینکه شواهد اولیه حاصل از بررسی‌ها و تحقیقات باستان‌شناسی، نشان‌دهنده وجود لایه‌های فرهنگی از دوره باکون در هزاره پنجم پیش از میلاد، دوران آغاز تاریخی و تاریخی (اشکانی) است، گفت:

این شواهد پیشینه شکل‌گیری شهر شیراز را به 6500 سال پیش منسوب می‌کند.

سرداری بیان میکند: در واقع به نظر می‌رسد که دشت میانکوهی شیراز با دربرداشتن محوطه‌ها، تپه‌ها و آثار تاریخی متعدد از دوران پیش از تاریخ، قابلیت سکونت از زمان نوسنگی داشته و با در نظر داشتن وسعت زیاد این محوطه در دوره‌ی باکون، این احتمال وجود دارد که تپه پوستچی یکی از بزرگ‌ترین استقرارهای این دوره است که می‌تواند در استان فارس کم نظیر باشد.

به گفته این باستان‌شناس یافته‌های مکشوف از تحقیقات، شامل قطعات سفال‌های منقوش و ساده، مهره‌ها، ابزارهای سنگی و آثار معماری است که علاوه بر شناخت فرهنگ‌های قدیم در دشت شیراز، نحوه تعاملات و تبادلات اقتصادی و تجاری منطقه را در محدوده‌ای گسترده‌تر تا دره رود کر و دشت‌های دیگر استان فارس نیز شفاف می‌سازد.

او گفت که این درحالی است که با برشی که در سال‌های گذشته درنتیجه خاک‌برداری و تخریب از وسط تپه فوق صورت گرفته، آثاری تا عمق شش متر را آشکار ساخته است و به نظر می‌رسد که چنانچه این تجقیقات تا لایه‌های پایین‌تر ادامه یابد، شواهدی از دوران قدیمی‌تر تا نوسنگی نیز یافت شود.

به گفته سرداری این مطالعات می‌تواند منجر به شناسایی آثار گسترده و قابل توجهی در منطقه شود و با ساخت سایت موزه در محل، به طور دائمی در معرض نمایش عموم قرار گیرد.

برنامه کاوش تپه پوستچی براساس توافق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه هنر شیراز به سرپرستی مشترک دکتر علیرضا سرداری از پژوهشکده باستان‌شناسی و دکتر «حسنعلی عرب» از دانشگاه شیراز انجام می‌شود.

مجوز کاوش‌های باستان‌شناسی تپه‌ی پوستچی شهر شهیراز توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

انتشار: 30 اردیبهشت 1395 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 4

به "پیشینه شیراز به 6500 سال رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشینه شیراز به 6500 سال رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید