پیش نویس ضوابط ارزیابی و درجه بندی اقامتگاه های سنتی آنالیز شد

به گزارش تفطن، پیش نویس نهایی ضوابط ارزیابی و درجه بندی اقامتگاه های سنتی صبح امروز سه شنبه 16 اردیبهشت 99 در سالن خلیج فارس معاونت گردشگری آنالیز شد.

پیش نویس ضوابط ارزیابی و درجه بندی اقامتگاه های سنتی آنالیز شد

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، ولی تیموری در جلسه کارگروه تدوین ضوابط ارزیابی و درجه بندی اقامتگاه های سنتی که با حضور اعضای کارگروه برگزار گردید، گفت: در مباحث مرتبط باکیفیت خدمات جهانگردی موضوعی با عنوان تهیه ضوابط و استانداردهای فنی و کیفیت داریم تا واحدهای جهانگردی بتوانند بر اساس آن خودشان را درجه بندی نمایند و خدمات آن ها معین گردد و این که باید در چه سطحی باشند و حداقل چه استانداردهایی را رعایت نمایند.

او اضافه کرد: تدوین این ضوابط موجب می گردد برای مردم معین گردد تا اگر در یک هتل سه یا چهار ستاره اقامت می نمایند، باید منتظر دریافت چه خدماتی باشند. همچنین زمانی که وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی درجه آن ها را تأیید نموده است، مردم به اعتماد این وزارتخانه در آن مراکز اقامت می نمایند.

معاون جهانگردی کشور توضیح داد: درجه بندی واحدها چون مبنای نرخ گذاری قرار می گیرد از این حیث نیز برای جهانگردان مهم است، در این راستا ارتقای کیفیت خدمات جهانگردی یکی از اولویت های معاونت جهانگردی بوده به این منظور برای انجام این کار باید تعدادی شاخص آماده کنیم، این شاخص ها متأسفانه در طول سالیان گذشته تعریف و تدوین نشده بود، در این خصوص در صنعت جهانگردی خلأ وجود داشته است.

او بیان نمود: در طول تاریخ صنعت جهانگردی کشور تنها برای چهار موضوع مانند هتل ضابطه داشتیم، تا به امروز در این زمینه ضوابطی تدوین نشده بود، بنابراین در چنین شرایطی وارد شدیم تا این ضوابط را برای 29 مصداق از تأسیسات جهانگردی آماده کنیم.

تیموری اضافه کرد: طی دو سال گذشته ضوابطی که در این زمینه وجود داشته، بازنگری کردیم و تعدادی نیز اضافه کردیم، هتل ها به روز سانی شد و برای هتل آپارتمان ها نیز ضوابط نوشتیم. همچنین سفره خانه های سنتی و اقامتگاه های بوم گردی به این مجموعه اضافه شدند، مهمان پذیرها از گذشته ضوابطی داشتند البته کامل نیست و باید به روزرسانی گردد، برای سایر واحدها نیز ضابطه وجود ندارد.

او توضیح داد: هم اکنون طرحی را با همکاران خود در کارگروه تدوین این ضوابط در سراسر کشور و با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی پیش می بریم، آن ها با جان و دل در کنارمان قرار گرفتند و به عنوان صاحب نظران حوزه برای شش گروه جدید در حال تهیه ضابطه هستیم که شامل مجتمع های جهانگردی، اقامتگاه های سنتی، مراکز سرگرمی و تفریحی، هتل بیمارستان، دهکده های سلامت، کمپین ها و اردوگاه ها است. با اجرای این طرح به اندازه تاریخ صنعت جهانگردی کشور، طی یک سال پیروز خواهیم شد تا این ضابطه و استانداردها را طراحی کنیم تا هم برای مردم و مشتریان مزایا داشته باشد و هم تعاملات ما را با دستگاه ها تقویت کند.

معاون جهانگردی کشور درباره تدوین ضوابط ارزیابی و درجه بندی اقامتگاه های سنتی گفت: امروز درباره اقامتگاه های سنتی بحث شد، این موضوع حداقل هفت ماه زمان برده و پیش نویس های مربوطه در کارگروه ها و دبیرخانه های مختلف که برای تهیه پیش نویس شکل گرفته، آنالیز شده است. نسخه نهایی پیش نویس این ضوابط امروز مرور شد.

او اضافه کرد: ازنظر سرمایه گذاری و ساخت زیرساخت های اقامتی کشور مشکل داریم و نمی توانیم سرمایه های خارجی را جذب کنیم، این اقامتگاه های سنتی می تواند نقطه قوت کشور باشد. ایران دارای بناهای تاریخی بسیاری است و با توجه به اینکه اقامتگاه های ما بر اساس فرهنگ، سنت و تاریخ کشور شکل گرفته است، می تواند مجموعه ارزشمندی باشد و این امکان را به ما دهد تا هر چه زودتر خلأهای موجود در زیرساخت های خود را در این زمینه پرکنیم.

تیموری توضیح داد: علاوه بر اینکه جهانگرد می تواند در این مکان ها اقامت کند، فرصتی نیز برای آن ها فراهم می گردد تا بافرهنگ، تاریخ و آداب ورسوم آن منطقه آشنا شوند. بنابراین اقامتگاه های سنتی ما نه به عنوان مرکز اقامتی بلکه به عنوان یک جاذبه تاریخی و فرهنگی موردتوجه ما است و همواره سعی کردیم تا از نظرات تمام صاحب نظران این حوزه در سراسر کشور برای تدوین ضوابط ارزیابی و درجه بندی اقامتگاه های سنتی استفاده کنیم. در ماراتن تنگاتنگ میراث فرهنگی و جهانگردی قرار داشتیم که هم باید ویژگی ها و ظرافت های تاریخی و میراث فرهنگی را مدنظر قرار می دادیم و هم نگاه توسعه ای جهانگردی را لحاظ می کردیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1287

به "پیش نویس ضوابط ارزیابی و درجه بندی اقامتگاه های سنتی آنالیز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش نویس ضوابط ارزیابی و درجه بندی اقامتگاه های سنتی آنالیز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید