کاهش تعداد روزهای غبارخیزی در استان های مختلف کشور

به گزارش تفطن، مدیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار ضمن اشاره به کاهش تعداد روزهای غبارخیزی در استان های مختلف کشور گفت: از حدود سه سال گذشته تا به امروز حدود 370 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور اختصاص داده شده است.

کاهش تعداد روزهای غبارخیزی در استان های مختلف کشور

علی محمد طهماسبی در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به کانون های خارجی گرد و غبار اظهار کرد: وسعت کانون های خارجی گرد و غبار 330 میلیون هکتار است که سالانه به طور میانگین 150 میلیون تن غبارخیزی دارند. ما در نظر داریم تا با همکاری کشورهای همسایه بتوانیم برنامه ای برای مقابله با گرد و غبار در منطقه تدوین کنیم.

وی درباره شرایط کانون های داخلی گرد و غبار در کشور شرح داد: خوشبختانه طی پنج سال اخیر تعداد روزهای غبار خیزی در استان های مختلف کشور کاهش یافته است. برای مثال در اهواز طی سال های گذشته حتی تا 160 روز در سال غبار خیزی و هوای آلوده ثبت شده است. بر اساس اطلاعات موجود در سال 2012 در اهواز 120 روز غبارآلود داشتیم اما این اطلاعات نشان می دهد که طی سال های 95 تا 98 تعداد روزهای غبارخیز به ترتیب 77، 85، 72 و 20 روز بوده است.

مدیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار تاکید نمود: علاوه بر بارش های خوب که سبب آبگیری تالاب ها شد، مجموعه ای از اقدامات بیولوژیک و بیومکانیک نیز در کاهش روز آلوده و غبارخیز در استان های مختلف کشور موثر بوده است. طی سه سال اخیر بودجه ای حدود 370 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای مقابله با گرد و غبار اختصاص یافت و با استفاده از آن اقدامات مختلفی از جمله نهال کاری و بوته کاری، مدیریت روان آب و... انجام شد.

طهماسبی با بیان اینکه در 124 هزار متر مکعب از اراضی کشور لایروبی و احداث و اصلاح مجاری انتقال آب اجرا شده است، گفت: در کنار انجام این اقدامات 188 ایستگاه پایش و گزارش کیفیت هوا نیز راهبری شده است.

وی همچنین درباره خسارت های مالی ناشی از گرد و غبار شرح داد: بر اساس مطالعاتی که روی خسارت های ناشی از گرد و غبار بر منابع زیستی و مالی اجرا شده است، می توان گفت که کل خسارات مالی گرد و غبار به منابع زیستی و مالی پنج استان مورد مطالعه (خوزستان، خراسان جنوبی، هرمزگان، کرمانشاه و ایلام) بر اساس قیمت های سال 1397، 56 میلیارد و 37 میلیون ریال برآورد شده است.

مدیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار در انتها گفت: بر اساس آنالیز های اجرا شده چنانچه هیچگونه اقدامی برای مهار، کاهش فراوانی و شدت وقوع پدیده گرد و غبار در این استان ها صورت نگیرد در یک دوره 10 ساله یعنی تا سال 1406 این استان ها در مجموع 421 هزار میلیارد ریال از این بابت متحمل خسارت می شوند. از سوی دیگر اگر با انجام اقدامات موثر بتوان تعداد گرد و غبار را تا سطح قابل توجهی کاهش داد رفاه مالی جامعه این استان ها بیش از 421 هزار میلیارد ریال در یک دوره 10 ساله بهبود می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1555

به "کاهش تعداد روزهای غبارخیزی در استان های مختلف کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تعداد روزهای غبارخیزی در استان های مختلف کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید