کسب و کارهای آنلاین به جنگ محتوایی و عملیاتی با کرونا رفتند

به گزارش تفطن، شیوع کرونا در ایران سبب عزم جدی برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس در بخش های مختلف شده است.در این میان کسب وکارهای اینترنتی که خدمات خود را به بخش بزرگی از جامعه ارائه می دهند نیز از مسئولیت خود در این زمینه فروگذار نکرده اند.

کسب و کارهای آنلاین به جنگ محتوایی و عملیاتی با کرونا رفتند

اخبار شرکت ها / شیوع کرونا در ایران سبب عزم جدی برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس در بخش های مختلف حاکمیت و مردم شده است. از جمله تدابیر اندیشیده شده برای جلوگیری از شیوع این ویروس می توان به بخشی از آن از جمله تعطیلی مدارس، کنسرت ها، سینما ها و مسابقات فوتبال اشاره کرد.

در این میان کسب وکارهای اینترنتی که خدمات خود را به بخش بزرگی از جامعه ارائه می دهند نیز از مسئولیت خود در این زمینه فروگذار نکرده اند و با اقداماتی جدی در این زمینه پیشرو بوده اند.

بسکمک از این کسب و کارها با ایده دورکاری سعی کرده اند نیروهای خود را در مقابل کرونا رویین تن کنند.

شرکت های گوناگونی این امکان را برای کارمندان خود فراهم کرده اند که کار را از منازل خود پیش ببرند. شاید در میان این کسب و کارها، کافه بازار که همه آن را با نام برنامه بازار می شناسند یکی از بزرگترین شرکت هایی بود که در در جایگاه های اولیه صف استارت جهت دورکاری را زد و تلاش کرد سلامت نیروهای خود را حفظ کند.

اما در کنار این اقدام؛ اگر با ذره بینی به بررسی عملکرد شرکت ها در راستای اجرای مسیولیت اجتماعی در بحبوحه کرونا بپردازیم با دو سیاست محتوایی و عملیاتی روبرو می شویم که عملا شرکت ها با این دو سیاست به جنگ و مقابله با کرونا رفتند.

برنامه بازار و جنگ محتوایی با کرونا

کافه بازار در تمام این مدت با استفاه از توصیه های بهداشت جهانی به ساخت محتوای ویدیویی روی آورد و در این زمینه توانست با قسمت های متفاوت مخاطبان بسکمک را جذب کند. طبق توییتی که اکانت رسمی کافه بازا در این رابطه منتشر کرده است این توصیه های ویدویی بیش از 3 میلیون و 500 هزار دقیقه بر روی این پلتفرم تماشا شده است.

میلاد بافراست مدیر سرویس تولید محتوای ویدویی کافه بازار در ای رابطه می گوید: حدود یک سال و 9 ماه از راه اندازی این لاین بیزینسی در بازار می گذرد. این موضوع با توجه به این نکته که در بازار در حوزه گیم و اپ فعالیت داشتیم شکل گرفت. با توجه به تست هایی که انجام دادیم متوجه شدیم که کاربران بازار با امکان جدیدی تحت عنوان ویدیوهای روز می توانند سرگرمی مناسبی داشته باشند.

بافراست با اشاره به این که برنامه الکلاسیکو عادل فردوسی پور یکی از همان برنامه های تولیدی بازار است، اضافه می کند: حدود 20 هزار فیلم و سریال در این بستر موجود است که نزدیک به ده درصد از آن یعنی حدود 2 هزار فیلم سریال به صورت رایگان در دسترسی کاربران بازار است. البته دسترسی به تمام این فیلم و سریال ها برای کابران ایرانسلی رایگان است

به اعتقاد مدیر تولید محتوای ویدیویی بازار هدف بازار از استارت این جهت بلند مدت بوده و تاکید می کند: از همان ابتدا به فکر بسط و گسترش دادن این موضوع بودیم. با شیوع کرونا نیز سعی کردیم به سرعت به این موضع واکنش نشان دهیم. چون دارای بستری 40 میلیونی از کاربران بودیم و نیاز بود در این زمینه وارد عمل شده و مسئولیت اجتماعی خود را به جای بیاوریم. از این روی دو ویدیو سازمان بهداشت جهانی را دوبله و روانه بازار کردیم. این ویدیوها به صورت ویژه با استقبال کاربران روبه رو شدند و توانستیم با بازدید یک میلیون کاربر و 3میلیون و 500 دقیقه تماشا شد که به نظر ارقام و آمار خوبی در این زمینه دست پیدا کنیم.

دیوار و نظارتی که از بازار سیاه جلوگیری کرد

دیوار نیز از جمله تیم هایی بود که از همان ابتدا با حذف آگهی های مربوط به ماسک و انواع ژل و محلول ضدعفونی کننده به جنگ با شیوع این ویروس رفت.

مهدی امیرپور مدیر روابط عمومی دیوار در رابطه با اقداماتی که سایت دیوار پس از شیوع کرونا و در راستای مسئولیت اجتماعی خود انجام داده، می گوید: اقداماتی که ما در دیوار در این راستا انجام دادیم در چند بخش بود. در ابتدا با توجه به احتمالی که در رابطه با شکل گیری بازار سیاه در رابطه با فروش ماسک و ژل ضدعفونی کننده و انواع محلول های الکلی وجود داشت؛ تمام آگهی های مربوط به این موضوعات را از دیوار حذف کردیم. علاوه بر ممانعت از شکل گیری بازار سیاه ما، ما دلایل منظقی دیگری هم برای این کار داشتیم و نمی توانستیم ضمانتی در راستای تقلبی نبون کالاهای بهداشتی به خریدار بدهیم. با این اوصاف در صورت شکل گیری بازار سیاه و فروش محصولات تقلبی اعتماد کاربران دیوار کاملا خدشه دار می شد؛ آن هم در گیر و دار چنین شرایط حساس و خاصی.

از سوی دیگر دیوار در راستای همراهی با مردم در روزهای قرنطینه برای کاهش شیوع کرونا، تلاش کرد تمام آگهی های مربوط به بومگردی ها، هتل ها و اقامت سراها و ویلاها را حذف کرده و از انتشار آگهی هایی با این مضمون جلوگیری کنیم تا در کنار مردم برای پیشبرد این هدف جمعی کمک کرده باشیم.

امیرپور در رابطه با انتشار یک آگهی در رابطه با فروش ماشینی با پلاک شمال در پلت فرم دیوار هم اینگونه توضیح می دهد: پس از انتشار آن آگهی، کل آگهی های دیوار را بررسی کردیم و در نهایت تنها به سه مورد با موضوع مشابه برخورد کردیم که آن ها را حذف کردیم و دیگر اجازه انتشار این قبیل آگهی را ندادیم. ما پس از این در دیوار اجازه نخواهیم داد با مانور روی شهر پلاک ماشین ها، کسی برای فروش یا حتی اجازه روزانه خودروها آگهی ثبت کند.

بلد اطلاع رسانی مراکز درمانی

اپلیکیشن بلد در روزهای ابتدایی که کرونا به کابوسی برای شهروندان مبدل شده بود با اقدامی به جا و درست به انتشار تمام بیمارستان هایی که در رابطه با کرونا خدمات ارایه می دادند پرداخت. زویا نیکنام مدیر روابط عمومی بلد در این رابطه می گوید: ما در اپلیکیشن بلد لیست بیمارستان هایی که خدمات مربوط به رکونا ارائه می دادند را ارائه داده بودیم.

نمایش اطلاعات مراکز درمانی که خدمات مربوط به ویروس کرونا را ارائه می دادند روی اپ بلد ممکن بود. این مراکز شامل بیمارستان های ریفرال، مراکز تست و داروخانه هابودند که روی نقشه بلد، همراه با جزییات شماره تماس، ساعت کاری و ... قابل مشاهده بود. این مراکز شامل اطلاعات 201 بیمارستان و مراکز درمانی نیز بود. ضمن اینکه دسترسی به این امکانات علاوه بر اپلیکیشن بلد از طریق نسخه وب این جهتیاب نیز امکان پذیر بود. البته در ادامه در حال حاضر باتوجه به آخرین آپدیتی که از سمت نظام پزشکی ابلاغ شد و همه بیمارستان ها موظف به پذیرش بیماران مبتلا به کرونا شدند این امکان از روی بلد برداشته و حذف شد.

تعانل کافه بازار با وزارت بهداشت

اما شاید جذاب ترین نکته در میان تمام راه و روش هایی که در این زمینه به کار گرفته شد تعامل کافه بازار سازنده برنامه بازار با وزارت بهداشت بود.

کافه بازار با همکاری با وزارت بهداشت اپلیکیشن سامانه مقابله با کرونا را بر پلتفرم خود منتشر کرد. بزرگترین مرجع دانلود اپلیکیشن در کشور با انتشار این اپلیکیشن تلاش کرد کمکی بزرگ به هموطنان در راستای تشخیص کرونا ارایه دهد. در این زمینه نیز وزارت بهداشت طی پیامک هایی که در این بحران کرونا برای شهروندان ارسال می کند با ارسال آدرس نصب این برنامه از هموطنان خواست قبل از مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی، برای تشخیص احتمال ابتلای خود یا نزدیکان به ویروس کرونا، نرم افزارسامانه مقابل با کرونا را نصب و استفاده کنند.

این اپلیکیشن در مدت زمانی کوتاه در بازار توانست به میزان نصب 1 میلیونی دست یافته است و کاربران توانسته اند از محتوای این اپلیکیشن استفاده بهینه داشته باشند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1142

به "کسب و کارهای آنلاین به جنگ محتوایی و عملیاتی با کرونا رفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسب و کارهای آنلاین به جنگ محتوایی و عملیاتی با کرونا رفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید