1000 تخت اقامتی به ظرفیت های اقامتی آذربایجان غربی افزوده می گردد

به گزارش تفطن، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: با بهره برداری از 35 طرح اقامتی نیمه تمام هزار تخت اقامتی به تعداد تخت های اقامتی استان افزوده خواهد شد.

1000 تخت اقامتی به ظرفیت های اقامتی آذربایجان غربی افزوده می گردد

بهگزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی آذربایجان غربی، جلیل جباری 18 خردادماه در برنامه تلویزیونی ایران ساخت اظهار کرد: از جمله مهم ترین وظایف اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی استان حفاظت و صیانت از ابنیه تاریخی، ایجاد زیرساخت های جهانگردی، ترویج و رونق فراوری صنایع دستی و بازاریابی برای آنها و ایجاد فرصت های شغلی است.

او با اشاره به اینکه حمایت از سرمایه گذاران از جمله اولویت های اداره کل در سال جهش فراوری جاری است، اضافه نمود: این اداره کل در نظر دارد تا با ایجاد زیرساخت های جهانگردی زمینه جذب جهانگرد، درآمدزایی و رونق مالی در استان را فراهم کند.

جباری اظهار کرد: تکمیل و بهره برداری از تاسیسات جهانگردی نیمه تمام، حمایت از سرمایه گذاری توسعه جهانگردی منابع آب، احیا و بازسازی بناهای تاریخی و تغییر کاربری آنها، حمایت از طرح های نوین سرمایه گذاری مانند پل معلق از جمله برنامه های اداره کل میراث فرهنگی استان در امسال است.

او با اشاره به اینکه آذربایجان غربی در حال حاضر پنج هزار تخت اقامتی دارد، اظهار داشت: در حال حاضر 35 طرح بالای 50 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت در استان وجود دارد که با بهره برداری از آنها 1000 تخت اقامتی به ظرفیت تخت های اقامتی استان اضافه خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی آذربایجان غربی در جواب سوال مجری برنامه مبنی بر لزوم توجه به بافت تاریخی شهرها و حفاظت از بناهای تاریخی استان اظهار کرد: مالکان بناهای تاریخی و اداره کل میراث فرهنگی استان طبق قانون موظف به حفاظت از بناهای تاریخی هستند و در صورت کوتاهی در انجام این وظیفه به دادگاه معرفی می شوند.

او مطرح نمود: تعدادی از شهرهای کشور توسط شورای عالی معماری و راه و شهرسازی به عنوان شهرهای دارای محدوده بافت تاریخی معرفی شدند که در سطح استان نیز پنج شهرستان دارای بافت تاریخی هستند و برای حفاظت از آنها در پنج سال اخیر اجازه تخریب هیچ گونه بنای تاریخی در محدوده بافت های تاریخی داده نشده است.

جدیت در جلوگیری از تخریب بناهای تاریخی

جباری گفت: برای مثال جلوی تخریب بنای تاریخی دیزج سیاووش که در سال های گذشته در حال تخریب بود با ورود اداره کل میراث فرهنگی استان گرفته شد و برای ساماندهی آن اقداماتی انجام گرفت.

او توضیح داد: در دو سال گذشته اقداماتی برای احیای جداره های بافت تاریخی و بازار تاریخی ارومیه صورت گرفته است، در حالی که در گذشته بی توجهی هایی به معماری بازار و بافت تاریخی می شد، اما در حال حاضر با اقدامات صورت گرفته حفاظت از این بناها به دغدغه و مطالبه جدی مردم نیز تبدیل شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی آذربایجان غربی با اشاره به اقدامات لازم برای ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه توضیح داد: برای ساماندهی دریاچه ارومیه هر یک از دستگاه های مربوطه وظایف مختلفی دارند که مکان یابی، مشخص نقاط مورد علاقه جهانگردان و ایجاد زیرساخت های جهانگردی از جمله وظایف اداره کل میراث فرهنگی استان است.

او گفت: استقرار 25 آلاچیق، ایجاد راستا دسترسی به دریاچه ارومیه به طول دو کیلومتر، راه اندازی سرویس های بهداشتی، معرفی فرصت های سرمایه گذاری، حمایت از سرمایه گذاران با تهیه بسته های حمایتی مانند پرداخت تسهیلات از جمله اقدامات برای ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه است.

جباری با اشاره به اقدامات اداره کل در سال گذشته ادامه داد: بازسازی 100 بنای تاریخی، انجام کاوش های باستان شناسی در محدوده سدهای استان، راه اندازی موزه کودک و طب، برگزاری ویژه برنامه های نوروزی در 60 نقطه، اضافه شدن 200 تخت اقامتی به ظرفیت تعداد تخت های اقامتی استان، حفظ اشتغال، راه اندازی کارگاه های جدید آموزش صنایع دستی، بازاریابی و فروش محصولات با حمایت از صادرکنندگان از جمله اقدامات اداره کل در سال گذشته بود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1350

به "1000 تخت اقامتی به ظرفیت های اقامتی آذربایجان غربی افزوده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "1000 تخت اقامتی به ظرفیت های اقامتی آذربایجان غربی افزوده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید