20 روش درمان خانگی سرفه بچه ها و سرماخوردگی آنان

به گزارش تفطن، روش های درمان خانگی سرفه بچه ها و سرماخوردگی برای گروه های سنی بچه ها و نوزادان متفاوت است و با توجه با سن کودک، باید به روش درمانی پرداخت. در این مقاله 20 روش درمان خانگی سرفه بچه ها برای نوزادان تازه متولد شده، نوزادان 9 ماهه و بچه ها بیشتر از یک سال بیان شده است.

20 روش درمان خانگی سرفه بچه ها و سرماخوردگی آنان

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - روش های مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها، در خانه برای درمان سرماخوردگی و سرفه کودک خود استفاده کنید. بهتر است به جای روش های پزشکی از درمان خانگی سرفه بچه ها و سرماخوردگی آنان بهره بگیرید. در این مقاله به 20 روش درمان خانگی سرفه بچه ها و سرماخوردگی پرداخته ایم.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:

 • انواع سرفه در بچه ها
 • درمان خانگی سرفه در نوزادان تازه متولد شده
 • درمان خانگی سرفه در نوزادان 9 ماهه
 • درمان خانگی سرفه بچه ها بیشتر از یک سال
 • درمان های عمومی برای سرفه تمامی گروه های سنی
 • بایدها و نبایدها

انواع سرفه و سرماخوردگی در بچه ها

دو نوع سرماخوردگی و سرفه وجود دارد:

 • مرطوب
 • خشک

در سرفه مرطوب در ناحیه گلو و بینی خلط وجود دارد. در حالی که سرفه خشک بچه ها بدون خلط است. درمان سرفه خشک بچه ها با درمان برای سرفه خلط دار، گاهی اوقات متفاوت است. لازم است پیش از ارائه یک راه درمان برای آن ها، ابتدا نوع سرفه و سرماخوردگی نوزاد و کودک تشخیص داده شود.

سرماخوردگی و سرفه از طریق غذا، هوا و تماس بدنی با شخص مبتلا قابل انتقال است. از طرف دیگر آب و هوای سرد، باعث عفونت و بیماری در نوزادان و بچه ها نمی شود. بنابراین، اولین و مهمترین کار رعایت موازین بهداشتی و شستشوی مرتب دست هاست. اگر کودک شما سرماخوردگی یا سرفه داشت، قبل از درمان های شیمیایی و پزشکی، درمان خانگی را تجربه کنید.

توجه داشته باشید با رشد بچه ها، سیستم ایمنی، دستگاه گوارش و سیستم تنفسی نیز رشد می کند. درمان خانگی سرفه بچه ها برای نوزادان تازه متولد شده و بچه ها یکساله، یکسان نیست ولی مصرف برخی از داروها و روش های درمانی خانگی از سن نوزادی تا بزرگسالی برای همه امکان پذیر است.

درمان خانگی سرفه در نوزادان تازه متولد شده

1- شیر مادر

هیچ درمانی، بالاتر از غذای طبیعی یک انسان تازه متولد شده یعنی شیر مادر نیست. شیر مادر به عنوان یک درمان خانگی سرفه بچه ها و برای هر گونه عفونت تا شش ماهگی موثر است. تغذیه منظم با شیر مادر به راحتی به درمان نوزاد کمک می کند. کودک در زمان خوردن شیر مادر، هیچ چیز دیگری جز آغوش مادرش را حس نکرده و احساس آسایش و آرامش می کند.

2- قطره بینی

قطره های بینی بسیار مناسب برای نوزادانی است که دچار گرفتگی بینی شده اند. متخصص اطفال شما را برای استفاده از قطره بینی مناسب برای کودکتان راهنمایی خواهد کرد. اما می توانید قطره های سالین را به روش زیر در خانه خود تهیه کرده و در موارد اضطراری از آن برای کودک خود استفاده کنید:

½ قاشق چایخوری نمک و 8 قاشق چایخوری آب گرم جوشیده را در یک کاسه تمیز و استریل شده مخلوط کنید، بدین صورت شما در خانه قطره سالین خواهید داشت. توجه کنید سر نوزاد را کج نگه دارید تا میزان هدر رفت قطره را کاهش دهید. دقت کنید، تنها در صورت اضطرار از محلول قطره های سالین خانگی استفاده کنید، زیرا این محلول ها به هر حال مستعد حضور باکتری ها هستند.

3- آسپیراتور (تمیز کننده) بینی

اگر کودک شما از گرفتگی شدید بینی رنج می برد، می توانید با یک تمیز کننده بینی به باز کردن مجاری بینی او کمک کنید. از آنجایی که نوزادان زود برای عطسه تحریک نمی شوند، دستگاه های تمیز کننده بینی بدون تحریک و یا آسیب رساندن به نوزاد، خلط ها را از بینی خارج می کند.

4- درمان خانگی سرفه بچه ها با زردچوبه

از قرن ها پیش زردچوبه یک روش درمانی قوی به حساب می آمده است. حتی امروزه این عنصر مهم در داروهای هندی استفاده می شود. کمی زردچوبه را با کمی آب گرم مخلوط کنید تا یک خمیر صاف ایجاد شود. آن را در نواحی سینه، پیشانی و کف پاها قرار دهید، بعد از مدتی آن را بشویید. گرمای زردچوبه به رقیق کردن مخاط و خروج آنها کمک می کند.

5- ماساژ روغن گرم خردل

یک فنجان روغن خردل را با دو فنجان سیر و کمی تخم سیاهدانه گرم کنید. سپس آن را در پاهای کودک، قفسه سینه، پشت و کف دستان کودک ماساژ دهید.

درمان خانگی سرفه در نوزادان 9 ماهه

6- ترکیب شکر زرد، زیره سبز، فلفل سیاه و آب گرم

شکر زرد، زیره سبز، فلفل سیاه و آب گرم را مخلوط کنید. این مخلوط سرماخوردگی، سرفه و گلودرد را آرام می کند.

برای تهیه این مخلوط 1 تا 2 قاشق چایخوری شکر زرد، 1 تا 2 قاشق چایخوری فلفل سیاه، کمی زیره سبز و یک فنجان آب را مخلوط می کنیم و اجازه می دهیم آب به جوش بیاید. اجازه دهید آب خنک شود و سپس آن از صافی عبور دهید. بیش از دو قاشق چای خوری از این نوشیدنی را به کودک ندهید. زردچوبه و فلفل در مقدار کم برای کودک مسئله ای ایجاد نمی کند.

7- ماساژ با روغن نارگیل

برای تهیه این ترکیب از روغن نارگیل برای نوزادان، 1/2 فنجان روغن نارگیل، یک پیاز سفید، 2 تا 3 برگ ریحان، یک ساقه فوفل (نخل هندی) لازم دارید. روغن نارگیل را حرارت داده و مواد دیگر را به آن اضافه کنید. هنگامی که مواد تشکیل دهنده به اندازه کافی گرم شد، اجاق گاز را خاموش کنید و اجازه دهید که محلول سرد شود. سپس آن را در قفسه سینه کودک، پشت پا ها و کف دستان او بمالید و ماساژ دهید.

توجه کنید که اگرچه در شیوه معمول به این مخلوط، کافور هم اضافه می کنند، ولی بهتر است کافور برای بچه ها زیر دو سال استفاده نشود. تحقیقات نشان می دهد که کافور، بیش از حد قوی و تند است و باعث ایجاد مخاط بیشتر خواهد شد.

درمان خانگی سرفه بچه ها بیشتر از یک سال

8- ترکیبات عسل

از مصرف عسل برای نوزادان کمتر از یک سال خودداری کنید زیرا برای آنها مضر است. بچه ها زیر یک سال ظرفیت گوارشی برای هضم کردن ذرات عسل خام را ندارند، ولی هنگامی که به سن بالای 12 ماهگی می رسند، ظرفیت گوارشی کافی برای هضم عسل را پیدا می کنند. عسل یک منبع عالی برای مبارزه با میکروب های سرماخوردگی و سرفه است و یک روش درمان خانگی سرفه بچه ها بیشتر از یک سال به حساب می آید. عسل را می توان با فلفل، زنجبیل خشک و آب لیمو ترکیب کرد.

 • عسل و فلفل: کمی فلفل پودر شده را به یک قاشق عسل اضافه کنید و در فواصل منظم به کودک بدهید. این مخلوط برای سرماخوردگی و سرفه مناسب است.
 • عسل و زنجبیل خشک: کمی پودر زنجبیل خشک با یک قاشق غذاخوری عسل یک روش درمان خانگی سرفه برای بچه ها است.
 • لیمو و عسل: یک لیمو را فشار دهید و داخل یک لیوان آب بریزید و عسل را هم به آن اضافه کنید. این یک شربت خوشمزه است و معمولاً با لذت مصرف می شود. همچنین سرفه و سرماخوردگی را از بین می برد. هر روز صبح، ظهر و عصر یک قاشق چای خوری از این شربت را به کودک خود بدهید. حتی می توانید از آن بیش از سه بار در روز نیز مصرف کنید. این یک روش درمان خانگی سرفه بچه ها و بزرگسالان و رفع گرفتگی بینی آنهاست.

9- شیر زردچوبه

شیر زردچوبه برای درمان خانگی سرفه بچه ها مخصوصاً سرفه های خشک بسیار خوب است. یک لیوان شیر با کمی زردچوبه را در شب به کودک خود بدهید. حتی می توانید کمی شکر زرد برای شیرین شدن به آن اضافه کنید. شیر زردچوبه، یک میان وعده پر از مواد مغذی است.

10- سوپ

سوپ می تواند یک غذای مکمل عالی برای بچه ها باشد که انواع سرماخوردگی و سرفه را از بین می برد.

11- آب میوه های دارای ویتامین C

اگر کودک شما گلودرد ندارد و فقط سرفه می کند، به او به طور منظم آب میوه های حاوی ویتامین C مانند لیمو، پرتقال یا آملا (انگور فرنگی هندی) بدهید. ویتامین C با میکروب های سرماخوردگی مبارزه می کند.

12- قهوه خشک زنجبیل

قهوه ای در کار نیست! البته شما می توانید برای بزرگسالان قهوه را نیز به مواد تشکیل دهنده این نوشیدنی اضافه کنید اما برای نوزادان، نباید از قهوه استفاده کنید. این یک نوشیدنی سنتی از کرالا (ایالتی در جنوب هند) است که همه عناصر ضد سرماخوردگی و سرفه را دارد.

برای تهیه نوشیدنی قهوه خشک زنجبیل، به این مواد نیاز دارید:

 • زنجبیل خشک به اندازه یک قطعه یک اینچی
 • 6 تا 7 برگ ریحان
 • 2 عدد فلفل
 • شکر زرد یک قاشق غذاخوری (یا بیشتر اگر می خواهید شیرین تر باشد)
 • آب یک فنجان

زنجبیل خشک و فلفل قرمز را خرد کنید. آب را با شکر زرد به جوش بیاورید و زنجبیل خشک و فلفل قرمز را اضافه کنید. سپس برگ های ریحان را اضافه کنید. اجازه دهید کمی بجوشد و سپس آن را خاموش کنید. مخلوط را از صافی عبور دهید و جوشانده را پس از خنک شدن، به کودک بدهید.

13- غرغره کردن

گلوشویی یا غرغره کردن دو یا سه بار در روز، به درمان خانگی سرفه بچه ها و گلو درد کمک می کند. با تکرار منظم این کار، سریعاً نتیجه را مشاهده خواهید کرد.

درمان های عمومی برای سرفه تمامی گروه های سنی

14- درمان خانگی سرفه بچه ها با بخار

بخارآب یک روش طبیعی برای کمک به آرام شدن و باز شدن گرفتگی بینی نوزاد است. حمام را داغ کنید و پس از بستن آب، نوزاد را به داخل حمام ببرید. ممکن است بخار برای شما ملایم باشد، اما برای نوزاد مناسب است. از این روش می توانید بچه ها بزرگتر نیز استفاده کنید. در لگن و یا وان از آب جوش استفاده نکنید، زیرا می تواند خطرناک باشد.

15- شرایط قرارگیری سر

بالا دریافت سر نوزاد، به جریان منظم تنفس و بسته نشدن بینی با خلط های مجاری تنفسی کمک می کند.

16- پماد مسکن Vicks

توصیه می شود از این پماد برای نوزادان زیر دو سال استفاده نکنید. مواد تشکیل دهنده این پماد برای نوزادان حساسیت ایجاد کرده و بدین ترتیب بدن را مجبور به تولید بیشتر خلط برای محافظت می کند و نوزاد نه تنها بهبود نمی یابد، بلکه بدتر هم می شود. ولی برای بچه ها بیش از دو سال، می توان استفاده کرد. این پماد را بر کف پاها، قفسه سینه و پشت کودک بمالید. از استفاده بیش از حد آن خودداری کنید. مصرف آن در شب می تواند به خواب عمیق کودک کمک کند.

17- آب و نوشیدنی ها

اگر کودک شما بیش از شش ماه دارد، می توانید آب آشامیدنی و نوشیدنی به او بدهید، ولی اطمینان حاصل کنید که نوشیدنی های کودک در فواصل منظم به کودک داده شود. آب را با یک قاشق دانه زنیان یا زیره سبز یا برگ های ریحان بجوشانید. این آب را از صافی عبور داده و اجازه دهید خنک شود و سپس به کودک بدهید.

18- لباس مناسب

دمای محیط می تواند زمینه را برای ابتلا به سرماخوردگی و یا سرفه ایجاد کند. اگر کودک فقط سرماخورده است و سرفه دارد، توصیه می شود که او را گرم و راحت نگه دارید. اما برای نوزادان و بچه های که تب دارند، دمای محیط اتاق را بالا نبرید. لباس های نازک و روشن به کاهش درجه حرارت بدن کودک کمک می کند.

19- جلوگیری از کاهش آب بدن کودک

به کودک خود آب گرم، شیر مادر و مایعات دیگر بدهید. ممکن است کودک در سنی باشد که نتوان به او غذاهای جامد و سایر نوشیدنی ها را داد ولی می توانید در این مرحله شیر مادر را جایگزین کنید. مایعات به تقویت سیستم ایمنی بدن کودک کمک می کند.

20- عدم استرس

به کودک خود تنش وارد نکنید. گاهی پدر و مادر ناخودآگاه منجر به ایجاد استرس در کودک می شوند. اگر کودک بخواهد کاری انجام دهد، لطفاً به او سخت نگیرید. همچنین او را مجبور به خوردن غذایی که دوست ندارند، نکنید؛ می توانید آن را با برخی سوپ ها یا مایعات یا میوه های دیگر جایگزین کنید. هدف این است که کالری کافی در روز داشته باشد. اگر کودک دچار استرس شود، بهبودی او زمان بیشتری طول می کشد.

بیشتر بخوانید: چگونه استرس بچه ها را کاهش دهیم؟

برخی از بایدها و نبایدها

 • به یاد داشته باشید که برای درمان خانگی سرفه بچه ها، سن کودک را در نظر بگیرید.
 • سرماخوردگی یا سرفه را نادیده نگیرید این ممکن است منجر به یک مسئله جدی مانند پنومونی (عفونت ریوی) شود.
 • هنگامی که گریه کودک قطع نمی شود، نگران نباشید و یا استرس نگیرید.
 • برای درمان خانگی سرفه بچه ها و سرماخوردگی در شب، آمادگی کافی داشته باشید.
 • اگر متوجه چیزی غیر معمول مانند خلط های سبز رنگ شدید، سریعاً با متخصص اطفال مشورت کنید.
 • تب بالا را نادیده نگیرید و بلافاصله با دکتر کودک خود مشورت کنید.
 • به یاد داشته باشید از موادی برای درمان استفاده کنید که کودک به آن حساسیت ندارد.
 • هیچ مایع و یا نوشیدنی را که سردتر از دمای اتاق است، به کودک ندهید.

سخن آخر خبرنگاران با پدر و مادرها ...

توجه داشته باشید که چه روش درمان خانگی سرفه بچه ها، برای فرزند شما موثرتر است و اگر روشی باعث بهبود جزئی کودک شما شد، آن را ادامه دهید. دقت داشته باشید اگر یک روش درمانی باعث ایجاد خلط های بیشتر شد (اگر درمان برای نوزاد خیلی قوی باشد، این اتفاق می افتد) از آن اجتناب کنید.

اگر سرماخوردگی یا سرفه بیش از یک هفته باقی بماند، نیاز است تا کودک حتما توسط یک پزشک متخصص اطفال معاینه شود و پزشک مطمئن شود که به غیر از سرماخوردگی مسئله جدی دیگری وجود ندارد.

به یاد داشته باشید، که بچه ها به علت عدم تکامل سیستم ایمنی بدن و سیستم تنفسی مستعد ابتلا به سرماخوردگی و سرفه هستند. بچه ها در حال رشد هستند و دیده شده یک کودک، در طول یک سال 6 تا 12 بار مبتلا به سرماخوردگی شود. شما والدین می توانید با درمان خانگی سرفه بچه ها و در صورت لزوم مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای تجویز شده به کودک خود کمک کنید.

برگرفته از: parenting.firstcry

منبع: setare.com
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1756

به "20 روش درمان خانگی سرفه بچه ها و سرماخوردگی آنان" امتیاز دهید

18 کاربر به "20 روش درمان خانگی سرفه بچه ها و سرماخوردگی آنان" امتیاز داده اند | 4.4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 روش درمان خانگی سرفه بچه ها و سرماخوردگی آنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید