آموزش کاشت فلفل به وسیله بذر ، به راحتی در گلدان فلفل قرمز بکارید

به گزارش تفطن، کاشت سبزیجات در خانه بسیار لذت بخش است، استفاده از محصولی که خودمان کاشته ایم حس خوبی را انتقال می دهد. در مطلب زیر آموزش کاشت فلفل را می خوانید.

آموزش کاشت فلفل به وسیله بذر ، به راحتی در گلدان فلفل قرمز بکارید

خبرنگاران - گروه زندگی: فلفل چه شیرین باشد و چه تند، طعم خوبی را به انواع غذاها اضافه می نماید. اگر می خواهید خودتان فلفل دلمه ای بکارید باید بدانید که رشد آن ها مستقیماً از کاشت دانه بسیار آسان است.

  • آموزش کاشت سبزی خوردن در خانه ؛ خاک مناسب برای کاشت نعناع و ریحان در گلدان
  • کاشت فلفل قرمز در خانه | 11 نکته مفید برای پرورش فلفل خانگی

1. دانه ها را بین 2 حوله کاغذی مرطوب قرار دهید.

یک دستمال کاغذی را خیس کنید و روی میز بگذارید. دانه های فلفل را روی حوله کاغذی بپاشید، سپس حوله کاغذی مرطوب دوم را روی آن بپوشانید. دانه ها را داخل کیسه یا ظرف پلاستیکی قرار دهید و در آن را ببندید.

دانه های فلفل قرمز معمولاً به راحتی جوانه می زنند. می توانید بذر فلفل را به صورت آنلاین هم خریداری کنید، یا خودتان از فلفل چیلی رسیده برداشت کنید. بهتر است برای برداشتن دانه فلفل تند را انتخاب کنید، ابتدا دستکش بپوشید و آن را از وسط نصف کنید. دانه ها را با دست بردارید و در یک ظرف پلاستیکی کم عمق قرار دهید. سپس بگذارید حدود یک هفته در محلی با تهویه مناسب مانند آشپزخانه خشک شوند.

2. بذرها را به مدت 2 تا 5 روز در مکانی گرم نگهداری کنید.

دانه های فلفل قرمز گرما را دوست دارند، بنابراین آنها را در مکانی قرار دهید که دمای آن 21 تا 27 درجه سانتیگراد باشد. فقط مطمئن شوید که منبع گرما خیلی داغ نباشد تا کیسه پلاستیکی یا ظرفی که دانه های شما در آن نگهداری می شوند ذوب گردد.

3. سینی کاشت یا سینی بذر را با کمپوست پر کنید.

هنگامی که دانه های شما متورم شدند یا آغاز به جوانه زدن کردند، آنها را به خاک منتقل کنید. یک سینی کاشت بزرگ یا یک سینی بذر چند سلولی را تا لبه با کمپوست سبک پر کنید. اگر توده ای سفت در خاک وجود دارد، آنها را با انگشتان خود باز کنید. سپس خاک را فشار دهید و آن را کاملاً آبیاری کنید. بعد از اینکه خاک را مرطوب کردید، تا زمانی که بذرها کاملاً جوانه بزنند، آن را زیاد آبیاری نکنید.

4. دانه ها را روی سینی بپاشید و روی آنها را با یک لایه نازک خاک بپوشانید.

دانه های فلفل قرمز را به فاصله 5 سانتیمتر روی خاک بریزید. سپس روی آنها را با کمپوست یا خاک بیشتری بپوشانید. به آرامی خاک را روی دانه ها فشار دهید و آن را با یک بطری اسپری پر از آب به آرامی مه پاشی کنید.

5. سینی را با پلاستیک بپوشانید و آن را در مکانی گرم قرار دهید.

برای اینکه بذرهایتان جوانه بزنند، یک تکه پلاستیک روی سینی کاشت قرار دهید. این کار به حفظ گرما و رطوبت مورد احتیاج دانه ها یاری می نماید. سپس سینی را در همان نقطه گرمی که در ابتدا بذرها را گذاشته بودید قرار دهید.

6. تا 2 هفته رطوبت خاک را کنترل کنید.

قشنگ ترین بخش در خصوص رشد فلفل قرمز از دانه ها، جوانه زدن آن ها درست جلوی چشمان شماست! اگر در این 2 هفته، سینی کاشت را زیر نظر داشته باشید حتما شاهد جوانه زدن آنها خواهید بود. کمپوست یا رطوبت خاک را نیز هر چند روز یک بار آنالیز کنید. مطمئن شوید که خاک مرطوب بماند، اما خیس نباشد. اگر هنگام لمس احساس خشکی کردید، مه پاشی کنید.

7. پس از جوانه زدن نهال ها را در مکانی روشن و آفتابی قرار دهید.

وقتی دانه ها آغاز به قدکشیدن در خاک و برگ های ریز رشد کردند، آنها را به نقطه ای منتقل کنید که نور مستقیم و گرم داشته باشد. یک طاقچه یا پنجره آفتابگیر در آشپزخانه یا هرجای دیگر خانه شما که نور و گرما داشته باشد برای این کار مناسب است.

کاشت نهال فلفل قرمز در گلدان

1. پس از اینکه نهال ها 5 تا 6 برگ دادند از سینی کاشت خارج کنید.

وقتی نهال های فلفل قرمز قد کشیدند یا 5 تا 6 برگ دادند، آنها را پیوند بزنید. از یک چاقوی مناسب بهره ببرید و خاک اطراف نهال را برش بزنید. سپس چاقو را زیر ریشه نهال فشار دهید و به آرامی آن را از سینی خارج کنید. مواظب باشید به هیچ وجه به ریشه آسیب نزنید. قبل از برداشتن نهال ها را آبیاری کنید تا در حین انتقال خاک از هم جدا نشوند. سپس، کف ظرف را فشار دهید تا نهال را بیرون بیاورید. انتقال گیاهان به گلدان از انقباض ریشه آنها جلوگیری و به رشد آنها یاری می نماید.

2. هر نهال را در یک گلدان 10 سانتیمتری پر از خاک با زهکشی خوب بکارید.

یک گلدان 10 سانتیمتری را با سوراخ های زهکشی با خاک خوب پر کنید. خاک را کمی آبیاری کنید و در مرکز آن با انگشت گودالی ایجاد کنید. نهال را به آرامی در فضای خالی قرار دهید و اطراف آن را با خاک پر کنید. اگر در آب و هوای سرد زندگی می کنید یا در فصل سرد قرار دارید، گیاهان فلفل قرمز را در گلدان بکارید و در داخل خانه نگهداری کنید. می توانید از لامپ رشد هم بهره ببرید. یا فلفل ها را در باغچه خود در فضای باز بکارید.

3. گلدان ها باید حدود 6 تا 8 ساعت در معرض نور مستقیم خورشید باشند.

فلفل قرمز برای رشد و فراوری فلفل به نور خورشید زیادی احتیاج دارد. میزان نوری که گیاه دریافت می نماید مستقیماً روی سرعت و مقدار رشد آن تأثیر می گذارد، بنابراین، مکانی را برای گیاه خود انتخاب کنید که نور مستقیم و آفتاب زیادی داشته باشد، چه روی طاقچه در داخل خانه باشد یا در ایوان بیرون. فقط مطمئن شوید که اگر دما به زیر 15 درجه سانتیگراد رسید، آن را به داخل برگردانید. اگر نور مستقیم زیادی در داخل خانه یا آپارتمانتان ندارید اما می خواهید گیاه فلفل را در داخل خانه پرورش دهید، چراغ رشد خریداری کنید.

4. زمانی که 2 سانتی متر بالای خاک خشک شد، گیاه فلفل را آبیاری کنید.

گیاهان فلفل خود را به طور مرتب آنالیز کنید تا مطمئن شوید که خاک آنها خوب و مرطوب است. هر وقت 2 تا 5 سانتیمتر از سطح خاک خشک بود، گیاه را خوب آبیاری کنید. سپس قبل از آبیاری بعدی صبر کنید تا خاک دوباره خشک گردد.

5. گیاهان فلفل را به طور منظم با کود محلول در آب کود دهید.

صبر کنید تا نهال های فلفل خوب بارور گردد و به طور کامل در گلدان خود جا بیفتند، که معمولاً پس از 2 هفته از کاشت این اتفاق می افتد. سپس گیاهان خود را با کودی شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم آبیاری کنید. برچسب روی کود را آنالیز کنید تا تعیین گردد که هر چند وقت یک بار باید دوباره آن را مصرف کنید.

6. مجدد گلدان عوض کنید.

همانطور که گیاه فلفل شما رشد می نماید، به فضای بیشتری برای توسعه ریشه هایش احتیاج دارد. گلدان تازهی انتخاب کنید که حدود 2 تا 5 سانتیمتر بزرگ تر از گلدان فعلی گیاه شما باشد. سپس گلدان تازه را با خاک با زهکشی خوب پر کنید و در مرکز آن یک گودال ایجاد کنید. گیاه را باید به آرامی از خاک بیرون بیاورید و حواستان باشد ریشه های اطراف خاک را باقی بگذارید تا از آنها محافظت نمایند. آن را داخل گلدان تازه بگذارید و اطراف آن را از خاک پر کنید و سپس آن را کاملاً آبیاری کنید.

وقتی گیاه از گلدان بیشتر می گردد، می بینید که ریشه های آن از بالا یا پایین ظرف بیرون می آیند. این یعنی گلدان فعلی آن برایش خیلی تنگ است. اگر می خواهید فلفل را به مقدار کمتر نگه دارید، آن را در یک گلدان کوچک نگهداری تا از رشد بیشتر جلوگیری کنید.

7. فلفل ها را زمانی که بالغ شدند یا 35 تا 45 روز پس از گلدهی برداشت کنید.

همانطور که گیاه فلفل شما رشد می نماید، آغاز به فراوری گل می نماید. وقتی این گل ها می ریزند، میوه های فلفل قرمز جای آنها را می گیرند. صبر کنید تا فلفل به حداکثر مقدار خود برسد؛ به طوری که وقتی آن را فشار می دهید احساس سفت شدن کنید. سپس فلفل را با یک قیچی جدا کنید یا با دست بکنید. هنگام دست زدن به فلفل دلمه ای همواره دستکش بپوشید. آنها حاوی کپسایسین هستند که می تواند سبب تحریک پوست شوند. این ترکیب علت گرم و تند بودن طعم فلفل است. یا صبر کنید تا فلفل ها کاملا برسند و رنگشان تغییر کند یا وقتی سبز شدند آن ها را بچینید.

فلفل های اضافی را در یخچال نگهداری کنید معمولاً یک تا 2 هفته در این فضا خوب می مانند. بعلاوه می توانید فلفل های اضافی را به صورت نواری برش دهید و به مدت 3 تا 6 ماه در فریزر نگهداری کنید. درست کردن ترشی فلفل هم یکی دیگر از راه های عالی برای استفاده از آنهاست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 تیر 1402 بروزرسانی: 20 تیر 1402 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2567

به "آموزش کاشت فلفل به وسیله بذر ، به راحتی در گلدان فلفل قرمز بکارید" امتیاز دهید

1 کاربر به "آموزش کاشت فلفل به وسیله بذر ، به راحتی در گلدان فلفل قرمز بکارید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش کاشت فلفل به وسیله بذر ، به راحتی در گلدان فلفل قرمز بکارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید