استعفای ناگهانی نکونام به چه دلیلی بود؟

به گزارش تفطن، جواد نکونام بعد از برد مقابل الفیصلی و صعود فولاد به جمع چهار تیم برتر قاره آسیا در منطقه غرب، با چهره ای ناراحتی، از این گفت که خانواده اش، کادرش و تیمش اهمیت دارند و تصمیم گرفته در این برهه از مربیگری فولاد کناره گیری کند. این استعفا پشت پرده هایی دارد و به نوعی می توان حدس زد چه اتفاقاتی بین نکونام و فولاد اتفاق افتاده است.

استعفای ناگهانی نکونام به چه دلیلی بود؟

تنهایی نکونام

جواد نکونام بعد از برد مقابل پرسپولیس، تحت فشار نهاده شد. هر چند او برنده مسابقه بود اما هجمه زیادی علیه اش صورت گرفت و در این بین مدیران فولاد به طور کامل سکوت کردند. نکونام از همان روزها احساس کرد تنهاست و چنین بردهایی هم نمی تواند اثری در شرایط خودش و تیمش داشته باشد.

فشار زیاد

بعد از چند روز جنجالی فولاد خوزستان راهی تبریز شد تا با تراکتور بازی کند. اخراج نکونام در بازی پرسپولیس باعث شد او به علت محرومیت این بازی را از روی سکوها دیدن کند. غیبت این مربی اثر زیادی در عملکرد فنی تیمش داشت، چراکه نمی توانست کنار خط تیمش را رهبری کند. فولاد در آن مسابقه دقیقه 100 گل خورد و با شکست به خانه بازگشت. فشار روی نکونام و فولاد از این مسابقه دوچندان شد.

عدم حمایت از فولاد

دو ملاقات بعدی فولاد خوزستان هم با شکست همراه شد. باخت به سپاهان و مس رفسنجان نکونام را در موقعیتی قرار داد که هرگز آن را تجربه ننموده بود. این مربی که روزهای درخشانی با دو قهرمانی و کسب دو سهمیه آسیا برای فولاد رقم زده بود، توقع داشت بیشتر مورد توجه و حمایت قرار بگیرد، اما فشار روی او آنقدر زیاد شد که کارش به بیمارستان کشید. او لب خط متفاوت تر از هر زمان دیگری بود. بیشتر سر بازیکنان داد می زد و کوشش می کرد تا از این طریق کار تیمی را جلو ببرد. در روزهای سخت نکونام اما هیچ کدام از مسئولان فولاد خوزستان در رسانه ها از این مربی حمایت نکردند. گویا تا زمان سفر به قطر هم اختلافاتی بین این مربی و مدیرعامل فولاد وجود داشت. صرفه جویی در هزینه ها، عدم پرداخت پاداش ها، دوری از تیم و... همه و همه باعث شد تا نکونام تصور کند مدیر تازه فولاد خوزستان دوست ندارد او بماند و خواستار جدایی اش است.

اختلاف تا پای پرواز

از آنجا که نکونام سال های سال در فوتبال جنگیده و کارش را جلو برده است، این بار هم با وجود فشارها و استرس ناشی از شکست ها و عدم حمایت ها، ایستاد و به کارش ادامه داد. در این بین بازیکنان فولاد هم در جمع درونی خود حامی نکونام بودند. کاملاً پیدا بود دو قطب شکل گرفته است، قطبی که مدیریت فولاد در یکسو و نکونام و تیمش در سوی دیگر قرار داشتند. گویا در یک ماه گذشته نکونام و باشگاه بر سر مسائل مختلف از جمله سفر به قطر بحث و اختلاف نظر داشته اند و این اختلاف تا پای پرواز هم وجود داشته است. نکونام اعتقاد داشت تیمش به لحاظ روحی اُفت نموده و حداقل پرداخت پاداش های معوقه می تواند به لحاظ انگیزشی تیم او را بالا بکشد، اما این اتفاق رخ نداد.

شوک در رختکن

سفر فولاد به آسیا و حضور در رأس اخبار، کمی حواس ها را پرت کرد. هنوز اختلافاتی درون تیم وجود داشت. نکونام می گفت برای تاریخ سازی آمده اند، چون فولاد تا به حال به جمع چهار تیم برتر قاره در غرب آسیا نرسیده بود. آنها مقابل الفیصلی نهاده شدند و از این مأموریت سربلند بیرون آمدند تا افتخاری دیگر به افتخارات نکونام در فولاد اضافه شود. او اما بعد از بازی نه لبخند زد و نه شاد بود. به رختکن تیمش رفت و از آنجا هم راهی کنفرانس مطبوعاتی شد و پرده از استعفایش برداشت. گویا هیچ کس از این استعفا خبر نداشته و بازیکنان هم بعد از شنیدن خبر آن شوکه شده اند.

سکوت نشانه رضایت؟!

به نظر می رسید باشگاه خوزستانی بعد از استعفای نکونام سریعاً واکنش نشان داده و به حمایت از او بپردازد، ولی هیچ بیانیه یا توضیحی از سوی باشگاه دیده نشده و در این بین تنها آرمین مرادی که به تازگی سخنگوی فولاد شده، گفت با استعفای نکونام مخالفت شده است. او حتی تأکید کرد این مربی از کار با فولاد خوزستان کاملاً راضی است. این جمله مرادی با رفتار نکونام در کنفرانس مطبوعاتی تناقض داشت و معین بود یک موضع شخصی است تا رسمی. سکوت حمیدرضا رادکیا مدیرعامل فولاد هم گویای همه چیز بود. او در این مدت مصاحبه ننموده و در کوشش بود تا از همه اتفاقات دور باشد و حتی نام و عکسش جایی دیده نمی شود. سرپرست موقت باشگاه فولاد از لحظه استعفای نکونام به طور کامل سکوت نموده و ظاهراً این سکوتش ادامه دار خواهد بود. رادکیا بعد از اتفاقات عجیب بازی پرسپولیس هم حتی برای حمایت از تیمش هیچ صحبتی نکرد. بعد از شکست های اخیر فولاد هم دوباره سکوت کرد و مقابل فشارها روی نکونام سکوت نموده و حمایتی نداشت، موضوعی که ظاهراً نکونام را به شدت ناراحت نموده بود.

پیش بینی شکست؟!

فضای خبری در فولاد محدود بوده و هنوز هیچکس نمی داند دقیقاً چه اتفاقاتی در اردوی این تیم اتفاق افتاده که نکونام با وجود صعود استعفا نموده است. ظاهراً بخشی از مسائل مالی است و بخش دیگری به رفتارهای مدیریت باشگاه بازمی شود. نکونام گویا توقع داشته بعد از شکست الفیصلی و رهایی از فشار وحشتناکی که روی تک تک بازیکنانش وجود داشته، مدیران فولاد داخل رختکن یا حداقل در زمان صرف شام پاداش بازیکنانش را بپردازند.

او از مدتی قبل اعلام نموده بود تیمش به لحاظ روحی شرایط سختی دارد و بازیکنانش شرایط نرمالی را تجربه نمی نمایند. خبرهای رسیده اما حکایت از آن دارد مسئولان فولاد پولی از اهواز به دوحه نبرده اند و در روزهای گذشته حتی نکونام از جیب هزینه نموده است. گویا او در این روزها حتی تمرکز کافی نداشته است، چرا که شاهد پاره ای از مسائل و مسائل در اردو بوده و حتی قصد داشته قبل از بازی کنار بکشد، اما از این کار منصرف شده است.

نکونام ظاهراً مطمئن شده برنامه ریزی اجرا شده به شکلی بوده است که تیمش دوشنبه شب و بعد از ملاقات با الفیصلی از دوحه به اهواز برشود، چون همه مطمئن بودند به خاطر فشارها و شرایط تیم این بازی را می بازد. طبیعتاً باخت چهارم برای این مربی به منزله برکناری بود. به همین دلیل بعد از برد هم استعفا کرد تا به همه بگوید محکوم به استعفا یا برکناری از فولاد بوده و حتی اگر بماند، پنجشنبه در صورت شکست احتمالی مقابل الهلال اخراج می شود!

منبع: فرارو
انتشار: 2 اسفند 1401 بروزرسانی: 2 اسفند 1401 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2512

به "استعفای ناگهانی نکونام به چه دلیلی بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استعفای ناگهانی نکونام به چه دلیلی بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید