اندیشکده، سیاست فشار حداکثری آمریکا در قبال ایران محکوم به شکست است

به گزارش تفطن، یک اندیشکده آمریکایی بر این باور است با توجه به اینکه بنیان فکری سیاست فشار حداکثری علیه ایران، به طوراصولی ذاتاً اشتباه است این سیاست واشنگتن محکوم به شکست بوده و هیچ امیدی نیز برای حفظ توافق هسته ای ایران (برجام) وجود ندارد.

اندیشکده، سیاست فشار حداکثری آمریکا در قبال ایران محکوم به شکست است

به گزارش گروه بین الملل تفطن، اندیشکده امریکن کانزروتیو در این مقاله تأکید نموده است زمانی که آمریکا سال گذشته اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران را شروع کرد، کاملاً تعیین بود که این تحریم ها قرار نیست باعث فروپاشی ایران و یا تغییر سیاست هایی گردد که تهران اجرای آنها را برای تأمین امنیت خود ضروری می داند.

این مقاله در ادامه این طور استدلال آورده که به طور کلی سیاست فشار حداکثری واشنگتن علیه ایران بر مبنای دو ایده غلط پایه ریزی شد؛ اول اینکه هر نتیجه ای به جز تسلیم کامل ایران غیرقابل قبول است و دوم اینکه فشار کافی می تواند ایران را وادار به تسلیم کند.

به اعتقاد نویسنده این مقاله، این سیاست فشار حداکثری واشنگتن نه تنها منجر به تسلیم ایران نشده بلکه باعث شده تا بر میزان مخالفت و مقاومت ایران در قبال زیاده خواهی های غرب و به ویژه واشنگتن افزوده گردد.

این اندیشکده آمریکایی تأکید می نماید که دولتمردان ایران به این باور رسیده اند که تحریم ها و فشار مالی و محدودیت های اعمال شده از جانب غرب صرفاً بیشتر و بیشتر خواهد شد و این آنها هستند که باید به خوبی بتوانند اقتصاد ایران را در شرایطی که با محدودیت های بیشتر روبرو می گردد، نجات دهند.

آنچه مسلم است، سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران صرفاً به افزایش میزان مقاومت این کشور انجامیده و واشنگتن در دستیابی به اهدافی که برایش تعریف شده بود، عملاً شکست خورده است.

به اعتقاد نویسنده این مقاله، تنها نتیجه ملموس این سیاست، از بین بردن چشم انداز هرگونه دیپلماسی احتمالی در آینده بوده است که البته این امر را نیز در راستای تحقق یافتن اهداف مخالفان توافق هسته ای ایران (برجام) توصیف می نماید.

وی در ادامه تصریح می نماید، این نبرد مالی که آمریکا علیه ایران به راه انداخته صرفاً به مردم این کشور آسیب رسانده و به مراتب از اعتبار ایده تعامل با آمریکا در داخل ایران کاسته و بیش از هر زمان دیگری بر تیرگی و خصومت در روابط ایران و آمریکا افزوده است.

بر اساس گزارش امریکن کانزروتیو، خروج از بن بست ایجادشده تنها به وسیله یک تغییر اساسی در سیاست آمریکا و البته رهبری این کشور ممکن خواهد شد، هرچند که وخامت اوضاع به وجودآمده به حدی است که شاید حتی این تغییر بنیادین نیز نتواند کاری از پیش ببرد.

نویسنده این مقاله در خاتمه با اشاره به گام اخیر ایران در رابطه با توافق هسته ای تأکید می نماید که در شرایط کنونی که تهران اصرار دارد گام هایی که برداشته قابل بازگشت است و البته این بازگشت را به تغییر سیاست فشار حداکثری آمریکا و لغو تحریم ها مشروط نموده و از سوی دیگر آمریکا نیز اصرار دارد که تا تسلیم نهایی دولت ایران، از این سیاست عبث خود دست نکشد، به نظر نمی رسد که اوضاع به وجودآمده بهبود یابد و در نتیجه به نظر نمی رسد که امیدی برای نجات توافق هسته ای ایران (برجام) وجود داشته باشد.

این اندیشکده آمریکایی در نهایت راه حل پیشنهادی برای خروج از این وضعیت را کوشش در جهت مخالفت با دولت فعلی آمریکا و مقابله با جنگ مالی علیه ایران عنوان می نماید و تأکید دارد که در شرایط کنونی هیچ راه حلی جز این برای جلوگیری از وخامت اوضاع در روابط دو کشور وجود نخواهد داشت.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 850

به "اندیشکده، سیاست فشار حداکثری آمریکا در قبال ایران محکوم به شکست است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، سیاست فشار حداکثری آمریکا در قبال ایران محکوم به شکست است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید