خطر استقرار سامانه های موشکی آمریکا در رومانی و بلغارستان برای روسیه

به گزارش تفطن، گزارش یک اندیشکده درباره راه چاره امنیتی آمریکا در دریای سیاه، استقرار سامانه های پدافند هوایی در خاک رومانی و بلغارستان را با هدف بازدارندگی روسیه پیشنهاد نموده است.

خطر استقرار سامانه های موشکی آمریکا در رومانی و بلغارستان برای روسیه

با تور بلغارستان از کشوری اروپایی دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل تفطن به نقل از خبرگزاری نووستی، اندیشکده رَند آمریکا گزارشی را منتشر نموده که در آن راه حل امنیتی در منطقه دریای سیاه ارائه شده است. در این سند آمده است: لازم است تا اقداماتی، از جمله استقرار سامانه های پدافند هوایی در شرق اروپا با هدف بازدارندگی روسیه در این منطقه انجام گردد.

بدین ترتیب نویسندگان این مطلب یادآور می شوند، روسیه در این اواخر ناوگان دریای سیاه خود را به طور قابل توجهی مدرنیزه سازی نموده و قدرت نظامی و نیروها در منطقه نظامی جنوبی این کشور را افزایش داده است. در این رابطه در این سند استقرار سامانه های دفاع ضدهوایی و سیستم های موشکی ساحلی در خاک رومانی و بلغارستان، به منظور مقابله موثر با تهدیدات احتمالی پیشنهاد شده است.

این گزارش همچنین گسترش مانور ای نظامی ناتو و تقویت توان بالقوه دفاعی اوکراین و گرجستان را نیز مورد توجه قرار داده است.

نویسندگان این گزارش یادآور شده اند که البته همه کشورهای منطقه دریای سیاه با سیاست های آمریکا و ناتو در رابطه با بازدارندگی نفوذ روسیه در منطقه موافق نیستند، به همین دلیل اجرای یک راه حل دفاعی واحد در این زمینه کار چندان ساده ای نخواهد بود.

در همین رابطه الکساندر شرین عضو کمیته دفاعی دومای دولتی روسیه در این رابطه به این خبرگزاری گفت: در صورت استقرار سامانه های موشکی آمریکایی در خاک رومانی و بلغارستان، مدت زمان پرواز موشک های آمریکایی تا مرز روسیه کاهش یافته و عرصه بیشتری از خاک روسیه در معرض خطر هدف قرار دریافت در حملات موشکی احتمالی قرار خواهند گرفت.

این نماینده دوما گفت: زمانی که سامانه های دفاع ضدهوایی در پایگاه های نظامی آمریکا در شرق اروپا مستقر شوند، به سادگی می توان تصور کرد که این سیستم ها تنها دفاعی نخواهند بود. در این صورت دکترین دفاعی مطرح نیست، برای اینکه دکترین دفاعی آمریکایی ها باید در خاک ایالات متحده مورد اجرا قرار بگیرد و صحبت از آن در شرق اروپا و آنسوی اقیانوس اطلس، بی مناست.

شرین یادآور شد که در این صورت،واضح است که آمریکایی ها به طرف روسی اجازه نمی دهند که سامانه های مستقر شده را بازرسی نمایند که آیا آنها تدافعی هستند یا تهاجمی. به گفته وی، علاوه بر کاهش زمان پرواز موشک های آمریکایی از خاک بلغارستان و رومانی تا رسیدن به مرزهای روسیه، این سامانه ها می توانند بخش گسترده تری از خاک روسیه و فراتر از مناطق ساحلی دریای سیاه را پوشش دهند.

این سیاستمدار در خاتمه تاکید نمود: دریای سیاه برای روسیه اهمیت راهبردی بسیار زیادی دارد و زیرا دسترسی این کشور به دریای مدیترانه و پس از آن به اقیانوس اطلس، تنها به وسیله دریای سیاه ممکن است. به همین منظور مقامات مسکو نیز قطعاً در صورت نزدیک شدن سامانه های موشکی آمریکایی به مرزهای روسیه، تدابیر لازم برای تقویت توان دفاعی کشور در این منطقه را در نظر خواهند گرفت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 626

به "خطر استقرار سامانه های موشکی آمریکا در رومانی و بلغارستان برای روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر استقرار سامانه های موشکی آمریکا در رومانی و بلغارستان برای روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید