دروازه دانش بنیانی شدن به روی شرکت های خلاق بازشد، ارائه تسهیلات ویژه به دانش بنیان های نوع3

به گزارش تفطن، با توجه به توافقات اجرا شده از طریق ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق و مرکز موسسات و شرکت های دانش بنیان، سامانه ارزیابی شرکت های دانش بنیان به روی شرکت های خلاق بازشد.

دروازه دانش بنیانی شدن به روی شرکت های خلاق بازشد، ارائه تسهیلات ویژه به دانش بنیان های نوع3

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ تور کانادا بیشتر بدانید.

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناری یاست جمهوری، یکی از محوریترین برنامه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد زیربنایی شرکت های دانش بنیان است و در این راستا تعداد شرکت های دانش بنیان طی 8 سال گذشته، از عدد کمتر از 50، به رقم بیش از 6000 شرکت فعال رسیده است.

ظرفیت های گسترده قانونی

بسیاری از شرکت های نوآور اما دارای طرح های بسیار خلاقانه ای هستند، اما بر اساس قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان مصوب مجلس شورای اسلامی، در قالب شرکت های دانش بنیان نمی گنجند.

براساس گزارش های رسمی، گردش مالی صنایع نرم و خلاق در دنیا بیش از 2600 میلیارد دلار است.

ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق به کنندگی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توانست شبکه ای گسترده از دهها خانه خلاق، مراکز نوآوری و مراکزی که به خانه های خلاق، خدمات ارائه می دهند، ایجاد کند. این اقدامات توانست با حداقل بودجه ممکن بیش از 1300 شرکت خلاق به وجود آورد.

این ستاد، برای توسعه ظرفیت های قانونی در اختیار شرکت های خلاق، رایزنی های گسترده ای را با نهادهای مانند مجلس شورای اسلامی آغاز کرد و توانست، نام شرکت های خلاق را هم در قانون در حال تصویب در کنار شرکت های دانش بنیان قرار دهد.

نقطه اوج این فعالیت ها، تصویب سند ملی توسعه فناوری های فرهنگی و نرم از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ آن از سوی رئیس جمهور به نام رئیس این شورا بود.

این مصوبه پتانسیل های حمایتی، تقنینی و اجرایی قابل توجه ای را در اختیار شرکت های خلاق قرار می دهد. فعالیت های ستاد در راستای ارتقاء جایگاه شرکت های خلاق اما در این جا متوقف نماند و این ستاد در همکاری با دیگر مراکز وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیروز شد تا نام شرکت های خلاق را هم وارد لیست شرکت های دانش بنیان کند.

اعلام فراخوان

با توجه به پذیرفته شدن شرکت های خلاق به نام شرکت دانش بنیان نوع 3، مقدمات اجرایی این موضوع فراهم شد و فراخوان ثبت نام شرکت ها و موسسات خلاق جهت اخذ مجوز دانش بنیان نوع 3 منتشر شد.

شرکت های خلاق برای ورود به زیست بوم دانش بنیان کشور باید از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir مراحل ثبت نام خود را آغاز کنند.

بدیهی است که شرکت متقاضی باید مورد تایید برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق وابسته به ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، باشد.

قرار داشتن در لیست ircreative.isti.ir مبین تایید از سوی ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق است.

همچنین شرکت خلاق متقاضی برای دانش بنیان شدن، باید برای توسعه کالا یا خدمت خود، فعالیت تحقیق و توسعه انجام داده باشد و کالا یا خدمت خروجی شرکت، از زمره فعالیت های روتین و ساده نبوده و دارای پیچیدگی و نوآوری باشد.

بنابراین شرکت های خلاق با فعالیت های معمول در حوزه تخصصی خود، نظیر ارایه کالا و خدمت یا محتوا از طریق سایت اینترنتی یا ارائه خدمات سنتی در حوزه گردشگری، صنایع دستی، آموزش، معماری، فعالیت های هنری و نظایر آن بدون انجام تحقیق و توسعه، نوآوری و پیچیدگی در لیست شرکت های دانش بنیان قرار نخواهد گرفت.

متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره 02183534 تماس بگیرند یا به سایت daneshbonyan.isti.ir بخش ثبت نام و ارزیابی مراجعه کنند.

ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، از طریق ابزار رایزنی های قانونی، با مجلس شورای اسلامی، دیگر نهادهای تقنینی و اجرایی کشور و همچنین با همکاری با نهادهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تلاش دارد تا ظرفیت های قانونی در اختیار شرکت های خلاق را هر چه بیشتر بسط و توسعه دهد.

این موضوع می تواند دایره امکانات، حمایت ها و فرصت های شرکت های خلاق را به شکل موثری توسعه بخشد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2006

به "دروازه دانش بنیانی شدن به روی شرکت های خلاق بازشد، ارائه تسهیلات ویژه به دانش بنیان های نوع3" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دروازه دانش بنیانی شدن به روی شرکت های خلاق بازشد، ارائه تسهیلات ویژه به دانش بنیان های نوع3"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید