سرانه مصرف محصولات دریایی افزایش می یابد

به گزارش تفطن، یک فعال صنعت شیلات گفت: در شرایطی که سرانه مصرف غذا های دریایی در کشور ما رقم قابل توجهی نیست، توزیع آنلاین ماهی باعث افزایش سرانه مصرف می گردد.

سرانه مصرف محصولات دریایی افزایش می یابد

امین حسام یک فعال صنعت شیلات در گفت و گو با خبرنگار , با بیان اینکه عدم آشنایی مصرف نمایندگان با انواع مختلف آبزیان خوراکی در کشور به کاهش مصرف این مواد پروتئینی دامن زده است، گفت: ایجاد زمینه برای عرضه ماهی به وسیله فروشگاه های اینترنتی افزایش سطح مصرف غذای سالم و تازه دریایی را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سبد غذای دریایی مردم در حال حاضر بسیار کوچکتر از ظرفیت هایی است که منابع آبی کشور در اختیار ما می گذارند، اضافه کرد: با ایجاد فروشگاه اینترنتی توفیق یافتیم تا طیف وسیع تری از مصرف نمایندگان غذا های دریایی را پوشش دهیم و محصولات برند خود را در فاصله زمانی 24 تا 48 ساعت در کمال صحت و تازگی به دست مصرف نماینده برسانیم چرا که بهترین راه حل برای هرچه تازه تر بودن این محصولات تا زمان مصرف، خرید آنلاین است که امکان سفارش آن قبل از حتی صید را به مشتری میدهد.

این کارشناس ارشد حوزه شیلات ادامه داد: بر اساس آمار های موجود هم اکنون در کشور مصرف ماهی ودیگر آبزیان به 800 هزار تن در سال رسیده است که بی شک با توجه به آمار دنیای و پتانسیل موجود در کشور، عدد بالایی نیست و ما کوشش میکنیم تا به آمار دنیای نزدیک شویم و تنها سهم کوچکی از این بازار برای کسب و کار ما کافی است.

وی اضافه کرد: صید گونه های مختلف آبزیان قابل خوراک در فصول مختلف سال، بر نحوه قیمت های آن در بازار تاثیر زیادی دارد و طبعا با ارایه بعضی از محصولات در فصل صید آن محصول، بازار بر اساس میزان صید، قیمت های خود را اعمال می نماید و این سرفصل ها در تعاملات تجاری صنعت شیلات اثر مستقیم دارد.

حسام با تاکید بر این که در بازه زمانی ثبت سفارش کالا از سوی مشتری، ماهی و یا دیگر محصولات دریایی مورد نظر که هنوز صید نشده، تازه بودن محصول را تضمین می نماید، اضافه کرد: وقتی مشتری از این سامانه تقاضای یک کالا را دارد، محصول مذکور به سرعت صید و در مرحله بعد پاک و آماده سازی و بسته بندی می گردد و بدون انجماد، بلافاصله توسط خطوط هوایی از جنوب کشور به دست مصرف نماینده می رسد و با این سازوکار، علاوه بر کوتاه شدن زمان انبار، عملا دست واسطه ها از قیمت گذاری های پی در پی و گا ها غیرمنصفانه کوتاه خواهد شد.

این فعال بخش خصوصی صنعت شیلات کشور ادامه داد:با اضافه شدن طیف گسترده تر محصولات دریایی به سبد خانوار، بی شک کمبود مواد پروتئینی دریایی مرتفع خواهد شد و بر این اساس مصرف نمایندگان با گونه های دیگر آبزیان قابل مصرف دریا های جنوب که از نظر غذایی نیز خواص مختلف دارند، آشنایی بیشتری پیدا می نمایند.

این کارشناس صنعت شیلات با بیان اینکه این کسب و کار جدید صید بی رویه ماهی و دیگر آبزیان دریایی را کاهش می دهد، اظهار کرد: در امتداد این روش پخش و توزیع ماهی، نحوه طبخ انواع محصولات دریایی به خانواده ها آموزش داده می گردد و مردم با روش های مختلف پخت غذا هایی از این دست بیشتر آشنا می شوند.

حسام با برشمردن موانع اولیه برای تثبیت چنین سامانه ای که بتواند اهداف مشخص شده اولیه را محقق سازد، گفت: در آغاز کار، هیچ شناخت عمیقی از بازار مصرف ماهی و آبزیان در دست نبود و بر همین اساس تیم تحقیقاتی ما مدت زمان قابل توجهی را به رصد بازار و سازوکار موجود در مصرف محصولات شیلاتی صرف کرد و در ادامه کلاس ها و دوره های آموزشی رایگان مختلفی را در حوزه آشپزی و نحوه طبخ غذا های دریایی برگزار کرد تا از این رهگذر شیوه رضایتمندی حداکثری مشتریان را کسب کند.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به حساسیت برانگیز بودن نحوه توزیع و پخش محصولات تازه دریایی چه راه حلی برای هرچه سالم تر و کیفی تر ماندن محصول درنظر گرفته شده است، اظهار کرد: دقت نظر بر اینکه محصولات دریایی که فسادپذیری بالایی دارند وباید به شکلی تازه و سالم به دست مشتریان برسند، ما را بر این داشت تا در این زمینه تجربه های بدست آمده را درقالب یک استراتژی مبتنی بر روش های کارآمد و استاندارد برای خود تعریف کنیم و براین مبنا پلن تجاری خود را یافتیم و خوشبختانه در این بخش موفقیت های زیادی کسب کردیم، به گونه ای که دوایر متولی حوزه شیلات در وزارت جهاد و کشاورزی، بعضی برندها را به طور رسمی تایید و همچنین مورد حمایت ویژه قرار دادند.

وی نحوه پشتیبانی بعد از ارایه محصول به مشتری را یکی دیگر از سرفصل های مبحث اعتماد سازی برشمرد وگفت:چنانچه مصرف نماینده از نحوه خدمات دهی چنین بنگاه هایی رضایت لازم را بدست بیاورد، تمایل خرید بیشتری پیدا خواهد نمود وبخش خصوصی صنعت شیلات توفیق افزونتری کسب خواهد نمود.

حذف دلالان زنجیره فراوری تا مصرف

سعید وفایی یکی دیگر از فعالین صنعت شیلات ماهی اظهار کرد: شیوه های نوین علم تغذیه در دنیا ایجاب می نماید در کشور ما تغییرات لازم در این زمینه به عمل بیاید و به همین دلیل مرحله تحقیقات بازار مصرف آبزیان در ایران باید بر پایه آخرین متد های موجود و منطبق بر نحوه تغذیه در کشور ما مد نظر قرار گیرد تا مردم نه تنها به غذای سالم و تازه اشتیاق بیشتری پیدا نمایند بلکه قادر باشند سرانه مصرف خود از این نعمات خدادادی را نیز افزایش دهند و سلامت خود را تضمین نمایند.

وی اضافه کرد: مهم ترین ویژگی های این شیوه از پخش و توزیع مواد پروتیٔینی دریایی در این نکته نهفته است که کار صید و فرآوری وآماده سازی و پخش در کنار نحوه صحیح و دلپذیر طبخ این نوع از غذا ها توسط یک تیم حرفه ای در تمام بخش ها به سامان می رسد و از آنجا که این اعتقاد وجود دارد.

این کارشناس حوزه بازاریابی در عین حال تاکید نمود: تاکنون مصرف نمایندگان باید به اجبار به آنچه به آنها تحویل داده می شد تن در می دادند که به طور طبیعی نمی توانست رضایت آنها را به طور کامل جلب کند، اما با این روش، طیف دوگانه مشتریان تجاری وخانگی از قدرت انتخاب بسیار بالاتر و پشتیبانی کامل برای خرید محصول برخوردار خواهند شد.

وفایی اضافه کرد: در این شیوه از توزیع و تحویل محصول، مصرف نماینده یک کالای پاک شده، تازه وسالم را تحویل می گیرد که به مانند محصولات مشابه دور ریز ندارد.

این مشاور حوزه کسب و کار در خاتمه تاکید نمود: همه فعالان کسب و کار های نوین باید به این موضوع توجه نمایند که اصل اساسی توفیق در تجارت هایی از این دست منوط به اعتماد سازی بالا در نزد مشتریان است و ما معتقدیم یکی دیگر از ابزار های جلب اعتماد ارتباط آفلاین است تا از این طریق مشتری با خیال آسوده با عرضه نماینده ارتباط آزاد و بی واسطه داشته باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 862

به "سرانه مصرف محصولات دریایی افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانه مصرف محصولات دریایی افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید