شنا، محرکی ارزشمند برای بالا بردن سلامت روان و جسم

به گزارش تفطن، به گزارش خبرنگاران، شواهد نشان می دهند که قدمت شنا و شنا کردن به دو هزار و 600 سال قبل از میلاد مسیح در تمدن مصر و بعد از آن در تمدن های آشور و یونان و روم باستان بازمی شود. آنچه از گذشته آموزش شنا می دانیم براساس یافته هایی است که از حروف تصویری هیروگلیف مصریان به دست آورده ایم. یونانی های باستان و رومی ها شنا را جزو برنامه های مهم آموزش نظامی خود قرار داده بودند. شنا در شرق به قرن اول قبل از میلاد بازمی شود. ژاپن جایی است که شواهد و مدارکی از مسابقات شنا در آن وجود دارد. در دین اسلام نیز بر فواید این ورزش تأکید و یادگیری آن توصیه شده است.

شنا، محرکی ارزشمند برای بالا بردن سلامت روان و جسم

امروزه شنا که به عنوان یکی از ورزش های مادر محسوب می گردد، جزو رشته های اصلی در مسابقات المپیک و همچنین رویدادهای مهم بین المللی است. از فواید و مزایای شنا برای سلامتی، می توان به این موارد اشاره نمود که شنا، فشار را از روی ستون فقراتتان برمی دارد، بیشتر عضلات بدن شما را به حرکت می اندازد، قلبتان را آموزش و راه صحیح تنفس را به شما یاد خواهد داد و به استقامت بدن و قلبتان می افزاید، به شما یاری می نماید تا به خوبی به بدن خود شکل دهید، از مفاصل شما محافظت نموده تا کمتر دچار صدمات مفصلی شوید، انرژی مثبت شما را افزایش می دهد و استرس را از جسمتان دور می نماید، یاری می نماید تا فشار خونتان را کنترل کنید، باعث می گردد تا دستگاه تنفسی تان سالم بماند.

کتاب مزایای شنا برای سلامتی و تندرستی به سفارش کمیته شنا و سلامت انگلستان به ریاست پروفسور لان کامینگ تدوین شده و ناهید طالبی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه شاهد تهران و مجتبی عزیزی زارچ؛ کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی آن را به فارسی ترجمه نموده اند.

این کتاب در هشت فصل ابتدا، مزایای شنا در سلامت جسمانی فردی و مزایای شنا برای سلامتی را مطرح نموده و در ادامه اثرات فیزیولوژیک شنا، مزایای سلامتی شنا برای جوامع، مزایای سلامت عمومی شنا، شنا به عنوان یک ورزش، شنا برای سلامتی و تندرستی و مراقبت های پزشکی برای شناگران را تشریح می نماید.

اثرات شنا بر سلامت ریوی

شنا به عنوان یک ورزش استقامتی و هوازی، تأثیر بالایی بر سلامت دستگاه تنفسی بدن انسان دارد. در این باره در کتاب حاضر می خوانیم: غوطه وری در آب (حداقل تا سطح سینه) دارای پیامدهای مهمی برای سیستم ریوی است که توسط انتقال خون به عروق قفسه سینه و نیز متراکم سازی مستقیم قفسه سینه توسط فشار هیدرواستاتیک انجام می گردد. نتیجه اثر که کاهش 6 الی 9 درصدی در ظرفیت حیاتی و افزایش در کار تنفس است، بیانگر این است که احتمالا محیط آبی می تواند فرصتی ارزشمند را برای توانبخشی و مهارت تنفسی (به ویژه بهبود و مهارت عضلات دمی) فراهم کند...

از موارد خاصی که در این زمینه از اهمیت خاصی برخوردار است، اثر مداخلات شنا بر روی بچه ها مبتلا به آسم است. آسم، شایع ترین بیماری مزمن در میان جمعیت بچه ها است و در بسیاری از نقاط دنیا، میزان شیوع آن روبه افزایش است. شنا عموما به این دلیل که این محیط (آبی)، گرما و فشار هیدرواستاتیک کمتری را در برابر دیواره قفسه سینه ارائه می دهد و این عوامل کار تنفس همراه با بازدم را ساده تر می نمایند، به عنوان نوعی از فعالیت بدنی برای این جمعیت توصیه می گردد.

شنا در دوران بارداری

شنا، فعالیت ورزشی آبی، یکی از شایع ترین شیوه های فعالیت بدنی انتخابی توسط زنان باردار بریتانیایی است. اعتقاد بر این است که فعالیت ورزشی آبی گزینه ای ایمن را ایجاد می نماید، زیرا محیط آبی احتمال افزایش حرارت شدید را کاهش می دهد و در طول انجام فعالیت ورزشی، گسترش حجم خون مرکزی ممکن است برای گردش خون رحمی مفید باشد... کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان توصیه می نماید: فعالیت بدنی در دوران بارداری، دارای حداقل خطرات است و معین شده که برای بیشتر زنان مفید است. بعضی از تعدیلات در روندهای همیشگی ورزشی ممکن است به دلیل تغییرات طبیعی آناتومیک و فیزیولوژیک و الزامات چنین، ضروری باشد، اما زنان با حاملگی بدون عارضه باید در قبل، بعد و در طی بارداری، برای شرکت در تمرینات هوازی و آمادگی - قدرت، تشویق شوند.

اثر شنا بر افراد مبتلا به فلج مغزی

بچه ها مبتلا به فلج مغزی، اغلب دارای بعضی تغییرات پیش رونده حرکتی هستند که می تواند کیفیت زندگی و سلامت آن ها را مختل کند. علاوه بر این، پیشرفت فلج مغزی در بزرگسالی، می تواند عملکرد، تحرک و تعامل اجتماعی را کاهش دهد. بنابراین شنا به ویژه در دوران کودکی، برای این گروه ها به منظور سلامت فرد و تعاملات اجتماعی مهم است. شنا و فعالیت ورزشی آبی می تواند عملکرد تنفسی و احتمالا فعالیت در بچه ها مبتلا به اختلالات نوروئیدی (عمدتا فلج مغزی) را بهبود بخشد. همچنین فعالیت ورزشی آبی، می تواند مهارت های حرکتی ماند سرعت پیاده روی را بهبود بخشد.

نخستین چاپ کتاب مزایای شنا برای سلامتی و تندرستی در 330 صفحه با شمارگان 100 نسخه به بهای 60 هزار تومان از سوی انتشارات آوای ظهور راهی بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1732

به "شنا، محرکی ارزشمند برای بالا بردن سلامت روان و جسم" امتیاز دهید

1 کاربر به "شنا، محرکی ارزشمند برای بالا بردن سلامت روان و جسم" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شنا، محرکی ارزشمند برای بالا بردن سلامت روان و جسم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید