مبارزه با فساد، اولین گام برای تامین امنیت سرمایه گذاری است

به گزارش تفطن، تازه ترین نشست شورای راهبری بهبود محیط کسب وکار، با حضور پیمان نوری معاون مالی دادستان کل کشور برگزار گردید. تضمین امنیت سرمایه گذاران از جمله مهم ترین موضوعاتی بود که در این نشست با حضور معاون مالی دادستان کل کشور و فعالان مالی بحث و آنالیز شد.

مبارزه با فساد، اولین گام برای تامین امنیت سرمایه گذاری است

معاون مالی دادستان کل کشور با اشاره به فرایند خصوصی سازی در کشور گفت: در شرایطی که به دلیل تحریم ها، اقتصاد با محدودیت های بسیاری روبرو شده، شاهد هستیم که بخش قابل توجهی از بار اقتصاد بر دوش بخش خصوصی بوده است. با این حال به رغم تاکیدی که بر اهمیت نقش بخش خصوصی در اقتصاد می گردد، اما متاسفانه هنوز بخش خصوصی در کشور ما به صندلیی که باید نرسیده است. در صورتیکه اگر سهم بخش خصوصی در اقتصاد 90 درصد بود الان با مسائل و محدودیتهای ناشی از تحریم، روبرو نبودیم.

نوری همچنین با اشاره به شاخص سهولت انجام کسب وکار در کشورهای مختلف، اعلام نمود که با نقش آفرینی بخش خصوصی در کشور، شاهد ارتقای صندلی ایران در این شاخص ها خواهیم بود.

او تاکید نمود: شکی نیست که امنیت سرمایه گذاری و سرمایه گذاران نقش مهمی در توسعه مالی کشور ایفا می نماید و در این امر، حمایت قضایی نقش مهمی را برعهده دارد.

معاون مالی دادستان کل کشور همچنین معتقد است: باید از سرمایه گذاری سالم ومولد حمایت کرد. او درهمین زمینه از فعالان بخش خصوصی خواست تا مطالبات خود را از قوه قضاییه در راستای تامین امنیت مالی و در چارچوب وظایف این قوه، مشخصا بیان نمایند.

نوری، مبارزه با فساد را به عنوان یک گام مهم برای جذب سرمایه گذاری و تامین امنیت سرمایه گذاران مطرح نمود.

ضرورت بهره گیری از نظرات بخش خصوصی

حمیدرضا فولادگر رئیس شورای راهبری بهبود محیط کسب و کار در این نشست، ضمن شرح مهم ترین اهداف و وظایف این شورا، به ارایه مهم ترین مصوباتی پرداخت که از سوی شورای راهبری بهبود محیط کسب وکار در حال پیگیری است.

او بر ضرورت بهره گیری از نظرات تخصصی بخش خصوصی برای ارتقای صندلی ایران در شاخص های مالی بین المللی تاکید نمود و خواهان همکاری چندجانبه میان بخش خصوصی و قوه قضاییه شد

بعد از آن، علی چاغفرایند، مدیر طرح، برنامه ریزی و پایش اتاق ایران با ارایه آمار و ارقامی از صندلی ایران در شاخص های مالی بین المللی، اظهار کرد: متاسفانه یکی از مسائل فضای کسب و کار ما این است که بر خلاف سایر کشورها که این اقتصاد است که زیرساخت همه چیز را مشخص می نماید، اما در ایران متاسفانه به هر مساله ای از جمله اقتصاد، سیاسی نگاه می کنیم.

او با اشاره به سقوط رتبه ایران در رتبه بندی جهانی آزادی مالی طبق گزارش آزادی مالی 2020 موسسه فریزر گفت: طبق این گزارش رتبه ایران در تجارت با سایر کشورها 161 از 162 است و در رتبه ای که به میزان کوچک بودن دولت اختصاص دارد، رتبه ایران 117 از 162 است.

او همچنین شرح داد: پیشنهادهای اتاق ایران برای ارتقای رتبه کشور در شاخص سهولت انجام کسب وکار (Doing Business) به صورت جامع تهیه شده است که اگر بر مبنای آن حرکت کنیم، شاهد ارتقای صندلی ایران خواهیم بود.

پیشنهادهای مرکز پژوهش های اتاق ایران برای امنیت سرمایه گذاری

نوروزی، مدیر پژوهش های مالی مرکز پژوهش های اتاق ایران نیز در این نشست با اشاره به تهیه گزارش های این مرکز در مورد اقتصاد سیاسی، به تشریح مهم ترین نقش قوه قضاییه در ایجاد امنیت مالی پرداخت.

او همچنین گفت: آمار و ارقام سرمایه گذاری سال گذشته حاکی از آن است که سرمایه گذاری به اندازه ای نبوده است که حتی استهلاک سرمایه گذاری را جبران کند.

این کارشناس، مبارزه با فساد، تضمین حقوق مالکیت مادی و معنوی و تضمین اجرای قراردادها را به عنوان مهم ترین اولویت های قوه قضاییه برای تامین امنیت سرمایه گذاران مطرح نمود.

حجم قوانین و مقررات، بلای جان اقتصاد شده است

سیدجعفر مرعشی، مشاور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز حجم زائد قوانین و مقررات را یکی از مهم ترین مسائل فعلی محیط کسب و کار عنوان و بر ضرورت به کارگیری جسارت در فرایند تصمیم گیری ها تاکید نمود.

مرعشی همچنین خواهان شکل گیری پیوندی قوی میان مجلس، دولت و نظام قضایی شد.

جذب سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور و بهره مندی از ظرفیت های ایرانیان مقیم خارج از دیگر نکاتی بود که مشاور رئیس اتاق ایران به آن اشاره نمود و آن را به عنوان یکی از مهم ترین اولویت های قوه قضاییه در بحث تامین امنیت مالی مطرح نمود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1728

به "مبارزه با فساد، اولین گام برای تامین امنیت سرمایه گذاری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبارزه با فساد، اولین گام برای تامین امنیت سرمایه گذاری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید