یک جمله چینی با دردسرهای بی انتها

به گزارش تفطن، یک نوجوان 14 ساله چینی با حک جمله ای بر نقش سنگی اسکندر کبیر در مصر، موجی از اعتراضات را برانگیخته است. خانواده اش عفو او را تقاضا نموده، اما معترضان خواهان مجازات او هستند. بعضی حتی معتقدند که او باید اعدام گردد.

یک جمله چینی با دردسرهای بی انتها

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

دینگ جینهائو اینجا بود. این جمله ای است که برای دینگ جینهائو و خانواده او مشکل آفریده. البته نه خود جمله، بلکه محلی که نگارنده برای نوشتن انتخاب نموده، یعنی معبد باستانی لوکسور (یا شهر تاریخی القصور) در مصر.

جهت مشاهده عکس در ابعاد بزرگتر کلیک کنید

دینگ تنها کسی نیست که برای جاودانه شدن خود در سرزمین فراعنه دست به چنین اقدامی زده است. نخستین کسی که عمل مشابهی انجام داد یکی از شخصیت های برجسته تاریخ است. اسکندر کبیر پس از فتح مصر از مجسمه سازان خود خواست که پیکر او را بر دیوار معبد نقش بزنند.

حدود 2300سال بعد، دینگ به همراه خانواده اش به معبد لوکسور رفته و بر پیکر منقش اسکندر، از سینه تا کمر او، جمله دردسرساز را حک می نماید. این عمل ناشایست را یکی از هم وطنان دینگ کشف نموده، از آن عکس می گیرد و عکس را به همراه نقدی در وبلاگش منتشر می نماید. او می نویسد که دیدن این صحنه شرم آور بدترین اتفاقی بوده که برای او در سفرش به مصر روی داده است.

تقاضای مجازات

لوکسور، یکی از مهم ترین جذبه های توریستی مصر است .

عکس مذکور در مدت کوتاهی در دنیای مجازی چین می چرخد و اعتراض هزاران کاربر را برمی انگیزد. اکثر آنها معتقدند که چنین کاری آبروی چین و چینی ها را می برد و مسبب آن باید مجازات گردد. بعضی حتی خواستار اعدام دینگ جینهاو می شوند. جمله دینگ باعث می گردد که عده بیشماری به بحث در باره رفتار هم وطنانشان در خارج بپردازند و از دنیاگردان چینی بخواهند که برای حفظ آبروی چین از رفتار ناشایست در خارج بپرهیزند.

چندی پیش از کشف جمله دینگ بر دیوار معبد لوکسور، معاون نخست وزیر چین، وانگ یانگ، از رفتار دنیاگردان چینی در خارج انتقاد نموده و گفته بود: آنها در ملا عام با صدای بلند حرف می زنند، در مکان های تاریخی جمله های یادگاری می نویسند یا بر دیوار حک می نمایند، از چراغ قرمز رد می شوند، آب دهانشان را همه جا به زمین می اندازند و رفتار غیرمتمدنانه مشابهی از خود نشان می دهند. به گفته وانگ یانگ، این گونه رفتار به وجهه چین در دنیا خدشه وارد نموده است.

در سال گذشته میلادی نزدیک به 82 میلیون چینی به خارج از کشور سفر کردند.

تقاضای بخشش

پس از انتشار عکس جمله دینگ جینهائو بسیاری از کاربران اینترنتی برای شناسایی او و یافتن محل زندگی اش به تکاپو می افتند. در نهایت یک هاکر چینی پیروز می گردد که حکاک را که نوجوانی چهارده ساله است پیدا کند. او کامپیوتر دبستان دینگ جینهائو را هک نموده و در وبسایت دبستان عکس جمله حکاکی شده دینگ در لوکسور را منتشر می نماید.

در پی این اقدام خانواده دینگ هم آماج حمله های کاربران اینترنتی می گردد. آنها دست به دامن روزنامه ها می شوند و در یک مصاحبه مطبوعاتی از عمل فرزند خود ابراز تاسف نموده، مسئولیت آن را به عهده می گیرند. خانواده نوجوان چینی ضمن اقرار به اینکه فرزند خود را خوب تربیت ننموده اند، از هم وطنان خود تقاضای پوزش و بخشش می نمایند.

واکنش مصری ها به حکاکی نوجوان چینی به مراتب آرام تر بود. پس از انتشار خبر، وزارت آثار باستانی مصر یک کارشناس را برای از بین بردن جمله حکاکی شده به معبد لوکسور می فرستد و در کوتاه ترین مدت مشکل را حل می نماید. با وجود این کاربران اینترنتی چینی هنوز راضی نیستند و بحث در این باره ادامه دارد.

تقاضای مدیریت سایت : از شما خوانندگان عزیز تقاضا داریم که رفتارهای ناشایستی که از مسافران و توریستهای ایرانی در طول سفرهای خود دیده اید را در قسمت نظرات ذکر کنید. میخواهیم دست به دست هم دهیم و منشور فرهنگ گردشگری با یاری شما عزیزان ایجاد کنیم تا قدمی هر چند کوچک در راستای کاهش مسائل برون مرزی گردشگران ایرانی و حفظ و اعطلای صندلی مسافران ایرانی انجام دهیم.

منبع : دویچه وله

منبع: لست سکند
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 810

به "یک جمله چینی با دردسرهای بی انتها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک جمله چینی با دردسرهای بی انتها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید